Neiru & Yael spoznali Rosetta Stone

Spoznali sa počas nakrúcania úspešného seriálu Pán profesor. Imponoval im vzájomný humor a svetonázor. Začali sa preto stretávať aj mimo kamier. Hrali basketbal, chodili spolu cvičiť a navzájom sa podporovali. Ich silné priateľstvo v týchto dňoch vyústilo v hudobnú spoluprácu.

Príbeh piesne Rosetta Stone sa začal písať už v roku 2019, kedy Matúša Kolárovského prvýkrát napadlo, že by s Martinom Klinčúchom mohli naspievať spoločnú skladbu. Trvalo dva roky, kým sme prvotný nápad zmenili na skutočnosť. Matúš vtedy s hudbou ešte len začínal. Trávili sme spolu veľa času a viedli veľa nekonečných debát o hudbe. Ale až tento rok sme premenili Matúšovú ideu v realitu, prezradil Martin Klinčúch, ktorý sa v máji stal víťazom známej televíznej show.

Podobne ako Matúš, tak aj Martin sa rozhodol, že bude v rámci hudobnej scény vystupovať pod umeleckým pseudonymom. Matúš, ktorý má za sebou už viacero úspešných singlov, si v minulosti vybral izraelské meno Yael, čo v hebrejčine znamená boží dar. Martin si po dlhšom premýšľaní zvolil nickname Neiru.

Moje meno sa zrodilo veľmi zvláštnou náhodou. Do internetového prekladača som napísal slovo klinec a skúšal som jeho rôzne preklady. Napokon som vyskúšal japončinu a vybehlo mi slovo neiru, ktoré ma okamžite zaujalo. Dobre sa vyslovuje, aj fajn znie, tak som si povedal, že budem Neiru. Čiže klinec, ako ma mnoho kamošov volá, je po japonsky neiru, pochválil sa hudobný debutant Martin Klinčúch.

Pri písaní textu sa Matúš s Martinom inšpirovali príbehom prastarej kamennej dosky, na ktorej je vytesaný jediný text v troch rôznych prekladoch. Táto doska, podobne ako aj samotná pieseň, sa volá Rosetta Stone a z historického hľadiska má veľký podiel na rozlúštení princípov hieroglyfického písma.

Keď som sa od svojho otčima dozvedel príbeh o doske z Rosetty, tak som si hneď povedal, že by to mohlo byť dobré prirovnanie na niečo z reálneho života. S Martinom sme napísali slohy a následne som vymyslel refrén. Text piesne Rosetta Stone je metaforické prirovnanie kameňa k dievčaťu, ktoré nám pomáha rozlúštiť naše životné hieroglyfy, prezradil Matúš Kolárovský, ktorý sa okrem hudby a herectva venuje aj modelingu. Videoklip k piesni sa nakrúcal v Prahe.