Nepovedz ty dievča materi

Kapela Dora, známa svojím rockovým vkladom do ľudových piesní, tentoraz prichádza s tvrdším spracovaním skladby Nepovedz ty dievča materi, ktorá dotvára ich folkrockový album 3.00 hrmených.

Podľa slov gitaristu a managera kapely Tibora Seidla, vznikla skladba prirodzene a spontánne, nakoľko kapela Dora aranžuje folklórne ľudové piesne do rôznych moderných aranžmánov, ako napríklad rock, pop či ska. Ako pri takmer každej ľudovej piesni, tak aj v tejto skladbe je hlavnou témou láska muža k žene, ich milostný vzťah alebo aj zakázaná láska.

Je to prioritne tvrdšia rocková skladba, kde sú použité hlavne rockové gitary, basa, bicie a rôzne ďalšie nástroje, zvuky a sample. Myšlienka Dory je zaujať širokú verejnosť, takže pri aranžovaní skladieb dbáme na to, aby si na našich albumoch našiel každý to svoje. Nezameriavame sa len na jeden hudobný žáner, ale pravdou je, že hráme viac-menej rockovú hudbu, prezrádza Tibor Seidl, dodávajúc s úsmevom, že nie je to však vždy pravidlom.

Text potvrdzuje aj vizuál a vnáša do videoklipu výpoveď o celkovej myšlienke skladby, ktorú dotvárajú zábery z kaštieľa Esterházy v Galante. Dora je charakteristická hraním folklórnych, ľudových piesní v modernom podaní, ktoré upravuje a aranžuje do rôznych hudobných štýlov, čím im vnáša novú tvár.