Nepoznaný Felix Slováček

Hudobník Felix Slováček sa narodil 23. mája 1943 v Malenoviciach pri Zlíne a tento rok oslavuje nádherných 80. rokov. Hneď na úvod jedna perlička z jeho študentských čias. Ako prišiel k menu Felix, pod ktorým sa preslávil? Svoju školskú prezývku získal podľa kreslenej postavy kocúra Felixa.

Klarinet, ktorý je synonymom jeho kariéry, študoval 3 roky. Od roku  1969 do roku 1986 bol členom hviezdneho obsadenia Orchestra Ladislava Štaidla. V ňom sa popri hlavnej funkcii zameranej na sprevádzanie Karla Gotta doma aj v zahraničí, začal veľmi skoro presadzovať ako osobitý inštrumentalista – sólista, ktorého význam veľmi skoro prerástol domáce pole pôsobnosti.

V roku 1969 sa v Hamburgu začal chystať takzvaný skúšobný koncert Karla Gotta, ktorý mal rozhodnúť o tom, či zlatý hlas z Prahy vyrazí na svoje prvé nemecké turné. Karel za mnou vtedy prišiel s tým, že by bol veľmi rád, keby som na tomto koncerte zahral nejakú inštrumentálku. Lenže ja som vôbec netušil, čo by to malo byť. Karel mi vtedy odporučil veľký hit britskej rockovej skupiny Procol Harum, A Whiter Shade Of Pale, ktorý fenomenálne nahral slávny americký saxofonista King Curtis. Dal som na Karla a dobre som urobil. Po skončení koncertu za mnou prišiel jeho objaviteľ a šéf oddelenia populárnej hudby v západonemeckej gramofónovej firme Polydor, Ossi Drechsler, a ponúkol mi, aby som pre Polydor natočil samostatný album, spomína Felix Slováček.

Až následne mu priestor na nahrávanie dalo domáce vydavateľstvo. Odborná kritika si na hre Felixa Slováčka cenila predovšetkým suverenitu, s akou hrá na sopránsaxofón, altsaxofón a klarinet. Jeho výnimočná hra veľmi rýchlo prekročila hranice Československa aj Európy a legendárny hudobník hral doslova po celom svete.

Legendárne Love Story zo Slováčkovho polydorského albumu Golden Sounds aus Prag otvára kompilačné 2CD, ktoré práve vychádza pri príležitosti hudobníkovho jubilea. Predstavuje ho predovšetkým ako jedného z najlepších saxofonistov a klarinetistov v Európe, ktorý na svojich nahrávkach s úspechom zabrúsil takmer do všetkých hudobných žánrov. A úplne prvýkrát ho prezentuje aj ako speváka, skladateľa a dirigenta.

Kompilácia je špecifická v tom, že je veľmi rôznorodá. V Slováčkovom podaní prináša zahraničné hity, kultové nahrávky Karla Svobodu, legendárne domáce piesne, aj filmové melódie, či operné spolupráce. Do poslednej minúty naplnené dva disky prinášajú vo väčšine prípadov nahrávky, ktoré na CD vychádzajú vôbec po prvýkrát, alebo boli nedostupné aj niekoľko desaťročí.