Nórsky Idol sa vrátil s popovou bombou

Po štvorročnej pauze sa nórsky spevák Kurt Nilsen pred pár dňami vrátil s novým albumom nazvaným Amazing. Svoju lásku ku country potlačil do úzadia a prichádza s umiernenou popovou nahrávkou, ktorá však každého presvedčí, že 38-ročného Nóra muzika stále baví.

Nilsen sa v roku 2003 stal víťazom prvej edície pesničkovej súťaže Idol. Možno by sa patrilo spresniť, že nórskej edície. Tú informáciu som však celkom zámerne vynechal. Dôvod? O rok neskôr sa totiž Kurt Nilsen stal víťazom špeciálneho vydania súťaže, nazvaného World Idol, kde za sebou nechal Willa Younga, či Američanku Kelly Clarkson. V špeciálnom vydaní sa totiž zišli vybraní víťazi rôznych svetových edícií súťaže a Nór, ktorý si už vtedy podmanil celú Európu vlastným hitom She´s So High, ho s prehľadom vyhral.

Debutovým albumom nazvaným jednoducho I bodoval v Európe i v Austrálii, doma v Nórsku samozrejme kraľoval všetkým rebríčkom. Následne to išlo, mierne povedané, dolu vodou. Nilsenovi sa ďalšími nahrávkami nepodarilo úspešnejšie prekročiť hranicu rodného Nórska a po veľkom úspechu debutovej nahrávky, sa s ďalšími dvoma albumami (A Part Of Me, Push Push) dostal v rebríčku predajnosti iba na druhé miesto. Až album Rise To The Occasion ho vrátil späť na vrchol. Nasledoval vianočný album (Have Yourself a Merry Little Christmas), prvý a zatiaľ posledný album nahraný v inom, než anglickom jazyku (Inni En God Periode), záznam skvelého koncertu v Bergene (Kurt Nilsen Live) a… štvorročná prestávka.

Jej definitívnou bodkou je novinka Amazing, ktorá vyšla 10. februára a pri našej nedávnej návšteve Bergenu kraľovala rebríčku najpredávanejších titulov v reťazci nórskych hudobných obchodov Platekompaniet. Spevák vydanie albumu podporil silnou a očividne efektívnou kampaňou, v rámci ktorej obchádza Nórsko s mini koncertmi a autogramiádami v najväčších predajniach. Tá bergenská nás minula o jeden deň, ale z dostupných informácií bolo perfektne.

Je však taký aj samotný album? Kurt Nilsen sa nikdy netajil svojou náklonnosťou ku country hudbe. Niekedy mohol jeho fanúšik dokonca nadobudnúť pocit, že víťazom komerčnej pesničkovej súťaže sa stal náhodou a oveľa viac ho to tiahne k úplne inému žánru. Ostatne, v niektorých skladbách na svojich nahrávkach to dával zreteľne najavo. Amazing je celkom iný prípad.

Kurt Nilsen sa vracia k popu, ktorý, predpokladám, sa počas letného turné zmení na pop-rock a spevák svoje piesne oblečie do trochu iného kabátu. Na albume sa však prezentuje ako popový spevák a čo je ešte zaujímavejšie, hudobne sa vracia do čias deväťdesiatych rokov. Odkaz na country pri pozornom počúvaní poslucháč objaví nanajvýš v jednej skladbe. Časy chlapčenských skupín, obdobia najväčšej sily nórskej kapely A-HA, ale i rífy kapely U2 sú však na nahrávke Amazing zreteľné. Veľmi príjemná a vydarená kombinácia.

Nilsen akoby novým albumom vzdával istým spôsobom hold svojim idolom a ide mu to naozaj veľmi dobre. Nahrávka Amazing je veľkým prekvapením, na ktorom sa dá nájsť niekoľko zreteľných hitov, ktoré môžu Nilsona vystreliť na vrchol hitparád nielen v Nórsku, ale aj v iných krajinách Európy, samozrejme, ak mu distribútori a rádioví hudobní redaktori dajú šancu.

Možností majú rovný tucet. Presne toľko piesní nová nahrávka Kurta Nilsona prináša. Vychádza pod hlavičkou Universal Music, čo je v spevákom prípade ďalšia zmena, keďže doteraz vydával albumy pod značkou Sony Music, alebo iných labeloch tohto vydavateľstva. Zmena ochrannej ruky akoby do spevákovej tvorby priniesla nový vietor. V poriadku, priznávam, že ten bol možno dve desaťročia zavretý niekde v hudobnej garáži a čakal na svoju príležitosť, keď však začiatkom februára začal duť, privial veľmi príjemné hudobné prekvapenie, pri ktorom vôbec nevadí, že to v globále znie tak, ako v deväťdesiatkach. Podstatné je, že sa to dobre počúva. A to je viac než isté.

Pavol Božík
75%

Tracklist albumu Amazing:
I´m Hit
Going All In
Amazing
Remember Me
The Power
Fly Away
Horizon
Careful With My Heart
What´s On The Other Side
Take Me Home
If I Go Blind
Never Stopped Dreaming

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitály predaj: Supraphonline
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 48 minút
Počet piesní: 12