Videoklip k novému singlu Mareka Ztraceného pripomína dobu neslobody

Marek Ztracený sa síce už pripravuje na svoje dva februárové koncerty v O2 aréne, no ešte pred tým stihol nakrútiť nový videoklip k svojej skladbe Naše cesty. Ide o 4-minútový minifilm, ktorého hĺbku umocňuje ústredná herecká dvojica Matouš Ruml a Patricie Solaříková spoločne s Michalom Dlouhým a Robertom Jaškowom. Nakrúcalo sa na Šumave, kúsok od Železnej Rudy, kde Marek býva. Prvýkrát vo svojom vlastnom videoklipe sám neúčinkuje.

Keď Jarda Zderadička a Dan Horník prišli s týmto námetom, všetko, čo už som mal dovtedy vymyslené, šlo stranou. Tá téma sa ma od detstva veľmi dotýkala. Vyrastal sem totiž v pohraničí, priamo pri železnej opone. Neraz nás s otcom vyvádzali vojaci so samopalmi z lesa, keď sme šli na huby alebo na čučoriedky. Kdekto sa pokúsil o útek a kto to neprežil či koho chytili, to boli príbehy, ktoré sme ako deti často počúvali a vnímali. Môj strýko s rodinou tiež emigroval a prechádzal hranicu priamo v Železnej Rude. Mimochodom, neďaleko miesta, kde sa klip nakrúcal, rozpráva Marek Ztracený.

V klipe účinkujú veľké herecké mená. Matouš Ruml a Patricie Solaříková sú v príbehu doslova perfektní, a keď sa neskôr objaví ešte Robert Jaškow a Michal Dlouhý, máte pocit, že sa nachádzate v celovečernom krátkom filme. Keď som klip prvýkrát videl celý a na konci som počul hlas Michala Dlouhého, tiekli mi slzy. Som vážne hrdý na to, že sme ho natočili. Nikto nechce chytračiť, otvárať staré rany a minulosť. Zároveň mám ale pocit, že by sa nemalo zabudnúť na dobu, kedy sloboda nebola samozrejmosťou tak ako dnes, dodáva spevák.

Zaujímavosťou je, že samotná pieseň Naše cesty bola pôvodne plánovaná pred dvoma rokmi ako prvý singel albumu Vlastní svět. Napokon, však celú sériu úspešných hitových singlov uzatvára. Som rád, že jej chvíľa prišla až teraz. Povedal som si, že odkryjem jedno malé tajomstvo, a to že pieseň Naše cesty zaznie ako posledná skladba na našich dvoch koncertoch v pražskej O2 aréně 22. a 23. februára 2020, uzatvára Marek Ztracený.