Nový zaujímavý zjav na slovenskej hudobnej scéne sa volá Stevie Heart

Multižánrová hudba, kultivovaný prejav, trocha nostalgie, obrovská životná sila a prekvapivá vyzretosť vzhľadom na mladý vek. Na slovenskej hudobnej scéne sa objavil nový zaujímavý zjav Stevie Heart. Zaujal už prvou piesňou Walking Down The Streets Again, na ktorú teraz nadviazal albumom Simple Life. Iba 26-ročný skladateľ a textár, ktorý je v podstate samoukom, je autorom celého tuctu piesní na albume. Napriek žánrovej pestrosti album pôsobí veľmi kompaktne. Stevie Heart spieva jazz, blues, rock aj pop a vo všetkých polohách sa mu darí. Ako sám mladý umelec vraví, doteraz vždy viac používal rozum ako emócie a album Simple life je jeho pokusom spriateliť sa so svojim srdcom.

Názov Simple Life, v preklade jednoduchý život, som zvolil podľa titulnej piesne albumu. Na pohľad by sa mohlo zdať, že je to zvláštne spojenie, veď kto má dnes jednoduchý život? Odpoveď ale priamo vyplýva z textu – nikto nemá jednoduchý život, ale možno si ani neuvedomujeme, koľkokrát si ho vieme skomplikovať sami. A že množstvo týchto problémov sa začína a končí v mysli, nie všetky sú skutočné. Prílišným analyzovaním a snahou mať všetko pod kontrolou podľa mňa strácame schopnosť brať život ako prichádza. Naháňame sa za niečím a ani poriadne nerozumieme, čo to vlastne je,“ vysvetľuje Stevie Heart.

stevie-4
Sympatický umelec sa k hudbe dostal až v tínedžerskom veku, no odvtedy ho nepustila. Na albume Simple Life sa ako producent podieľal aj Martin Migaš, ktorý už spolupracoval napríklad s IMT Smile, Komajotou či Katkou Knechtovou. Spev a hru na klavíri zabezpečil Stevie, bicie nahral Jakub Vondra a basovú gitaru Patrik Gömöri. Všetky pesničky sú osobnou výpoveďou mladého umelca a väčšina z nich je – ako inak – o láske.

So vznikom albumu súvisí jedna dôležitá vec. Koncom roka 2013 som cítil, že potrebujem vypadnúť od bežného života, zresetovať si hlavu, nabrať odstup a vnútorný pokoj a tak som sa vybral na mesiac do Francúzska. Keďže neviem ani slovo po francúzsky, bolo to celkom dobrodružné. Cestoval som po Bordeaux a okolí a tento výlet neviem nazvať inak ako magický. Zážitky typu, keď hráte na vlakovej stanici Bordeaux a celá stanica vás ticho počúva, mi čo-to naznačili. Pochopil som, že to celé možno má zmysel. No a po príchode na Slovensko zrazu všetko zapadlo ako skladačka a ostávalo iba jediné, objednať si štúdio,“ dodáva s úsmevom Stevie Heart.

Talentovaný umelec spieva predovšetkým v anglickom jazyku a hlási sa k niekoľkonásobnému víťazovi Grammy Johnovi Mayerovi či k britskému jazz-popovému hudobníkovi Jamiemu Cullumovi. Okrem angličtiny spieva aj v slovenčine a so slovenskou pesničkou Som v tom sa predstavil na Košickom zlatom poklade.

Novinka Som v tom, ktorou som sa prihlásil do Košického zlatého pokladu 2016, je do slovenčiny pretextovaná a mierne upravená pieseň Out of Control z môjho debutového albumu Simple Life. Okrem nej mám v slovenčine už len jeden singel Zhlboka, ale občas dostávam spätnú väzbu že by to chcelo viac slovenských piesní. Tak uvidíme. Dosť ma prekvapuje, aj keď asi by ani nemuselo, že málokto sa na koncerte vyžíva v anglických textoch. Ale keď spustíme po slovensky, je to akoby osvieženie, vidieť to na ľuďoch. Niečo na štýl: Jéj, konečne sa nemusím totálne sústrediť, aby som vedel o čom chalan spieva,“ vraví Stevie Heart.

Hudbu k piesni si zložil sám Stevie, text mu napísal Michal Mitrík. Cieľom mladých umelcov bolo zachytiť pôvodnú náladu piesne, ale bez toho, aby robili len preklad textu.

Stevie Heart, vlastným menom Štefan Emödi, je 26 ročný umelec z Rožňavy. Viac sa o ňom dozviete na jeho oficiálnej webovej stránke.

Zdroj foto: Propaganda House