O Oscara za Slovensko zabojuje Obeť

Tohtoročným reprezentantom Slovenska na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied, Oscar®, v kategórii najlepší medzinárodný celovečerný film, je novinka Michala Blaška Obeť. Film po úspešnom uvedení na festivale v Benátkach, tento týždeň dorazil do slovenských kín.

O vyslaní filmu rozhodla Slovenská filmová a televízna akadémia, ktorá každoročne vyberá kandidáta na Oscara za Slovensko. Jej členovia a členky tento rok vyberali spomedzi deviatich prihlásených filmov, ktoré spĺňali stanovené kritériá.

O možnosť získať Oscara® sa okrem filmu Obeť uchádzali aj dokumentárny film Ivety Malachovskej Peter Dvorský, dráma Kryštof v réžii Zdeňka Jirásku, animovaný film Tvoja zem Petra Budinského, komédia Stand up Juraja Bohuša, novinka Iva Trajkova Piargy, dráma Svetlonoc Terezy Nvotovej, komédia OUCA – (NE)skutoční príbech Petra Pavlíka a Odpočítavanie – Posledný film Ivana Palúcha režiséra Martina Palúcha.

Obeť je príbehom Iriny – slobodnej matky z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Potom čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku.

Leitmotívom filmu je manipulácia, ktorá je v príbehu neustále prítomná naprieč sociálnymi vrstvami. Skutočnosť, že Irina a Igor sú Ukrajinci, a patria teda k jednej z najpočetnejších menšín v Českej republike, ktorá i napriek tomu nie je majoritou úplne prijatá, dodáva hlavným postavám jedinečnú optiku, vysvetľuje režisér filmu Michal Blaško.

Postavu Iriny si v Obeti zahrala ukrajinská herečka Vita Smačeľuk, jej syna Igora stvárnil mladý herecký talent Gleb Kučuk žijúci v Prahe. Pre oboch hercov je účinkovanie v celovečernom filme debutom. Vo vedľajších úlohách sa predstavili Alena Mihulová, držiteľka Českého leva za najlepšiu herečku v hlavnej úlohy vo filme Domácí péče (2015), či Viktor Zavadil, ktorý bol na cenu Český lev nominovaný za hlavnú postavu vo filme Jan Palach (2018).