Od škaredého káčatka po popovú ikonu

Má 41 rokov, je takmer vianočné dieťa (narodila sa 18. decembra) a v súčasnosti je popovou ikonou, žiadanou interpretkou, ktorej koncerty sú veľkolepým vizuálnym, hudobným i interpretačným zážitkom. Nie vždy to však bolo tak a jej cesta za úspechom sa dá pokojne nazvať prerodom škaredého káčatka v popovú ikonu.

Debutový album OnlySee vydáva v roku 1997. Ani Wikipedia si nespomína, že by sa z neho zrodil nejaký singel. Dnes je to zberateľská rarita, ktorá sa v podstate nedá ani získať, pretože aj tí, čo ju majú doma, už o tom ani netušia. Prvý pokus sa teda príliš nevydaril a austrálska speváčka Sia sa na štyri roky sťahuje do ústrania.

V roku 2001 prichádza druhý albumový pokus Healing Is Difficult. Obal je neskutočný, zvlášť keď si predstavíme, ako sa Sia prezentuje dnes. Na dvojke dala do pléna celú svoju tvár. Jedinečná, unikátna. Z nahrávky vyšli tri single a Sia pociťuje prvé záchvevy popularity v Európe. Najúspešnejšou skladbou sa stala pieseň Taken For Granted, ktorá v Británii bodovala až na desiatom mieste hitparády. Pri troche pátrania na album narazíte na internete, ale za zberateľské ceny.

Trojka Colour The Small vychádza v roku 2004 a ešte aj dnes je bežne dostupná na internete, alebo v obchodoch s hudbou. Priniesla päť singlov, tým najúspešnejším bol doják Don´t Bring Me Down. Sia sa formuje v popovú speváčku.

Ďalšie štyri roky fanúšikovia čakajú na nahrávku Some People Have Real Problems. Sia sa podieľa ako autorka na kompletnej nahrávke. Najviac zaujala pieseň The Girl You Lost To Cocaine. Prečo asi? Možno hudbou, ktorá až moc pripomínala udieranie automatických bubnov v Madonniných pesničkách z osemdesiatych rokov, možno klipom, ktorý ešte aj dnes vyznieva famózne a určite drogou v názve piesne.

Na albume We Are Born (2010) sa Sia priblížila Madonne ešte viac. Konkrétne cover verziou piesne Oh Father z Madonninho albumu Like A Prayer. Tá paradoxne nebola ani jedným z troch vydaných singlov, ktoré nahrávka priniesla.

V roku 2012 Sia rekapituluje svoju 15-ročnú kariéru od jej začiatku, až po TitaniumDavidom Guettom, ktoré už v roku 2011 naznačovalo, že sa budú diať zmeny. Nikto, a zrejme ani samotná speváčka netušila, aké je to celé ticho pred búrkou a aký nastane rachot. Napríklad, ako keď spadne luster

V lete 2014 vychádza album 1000 Forms Of Fear, ale to už je Sia minimálne tri mesiace kráľovnou hitparád po celom svete. V polovici marca toho istého roku totiž vychádza singel Chandelier a začína nová doba. Speváčka sa predstavuje výlučne v parochni, k jej videoklipom neodmysliteľne patrí tanečnica Maddie Ziegler a to je iba začiatok. Nahrávka atakuje najvyššie miesta hitparád po celom svete, kritici sa idú potrhať z pozitívnymi recenziami. Z albumu vychádzajú ešte tri nemenej úspešné single.

Už v januári 2016 vydáva Sia This Is Acting. Svetlú parochňu mení za čiernobielu a s tou obchádza svet i na letnom festivalovom turné. Album priniesol šesť singlov, treba však podotknúť, že niektoré skladby boli aj z deluxe vydania, ktoré vyšlo na konci roku 2016 a speváčka k pôvodnej nahrávke pridala sedem piesní. Nahrávka je to skvelá.

Sia poslednými dvoma nahrávkami dokazuje, že naskočila na vlnu moderného popu a aj podľa piesní, ktoré sa už objavili po vydaní deluxe verzie albumu This Is Acting je zrejmé, že sa ešte máme na čo tešiť.

Pavol Božík