Olga Lounová: Sme tu iba raz, tak si to poďme užiť

Keď sa v roku 2012 v duete Dál za obzor po boku Olgy Lounovej objavil sám veľký Karel Gott, spadla mi sánka. Skvelý hlas, výborná muzika, dokonalý text, pričom oboje si Olga napísala sama. Následne som sledoval jej kroky v českom šoubiznise a nestačil som sa diviť, ako sa účastníčka X Factoru vydala na cestu splnených prianí a stále je z nej večná optimistka. Rozhovor s Olgou Lounovou je o jej neuveriteľnej kariére a o denníčku, do ktorého si zapisuje priania, ktoré sa jej následne plnia… A nielen preto, že chce, ale preto, že je jednoducho skvelá!

Videl som pred pár dňami video a fotografie, ako sa vrháte do trojstupňovej vody. To je vo vašom adrenalínovom živote novinka, alebo to praktizujete už dlhšie?
V podstate sa otužovaniu venujem dva mesiace. Studená voda bola vždy niečo, čo som naozaj nemala rada. A vždy som obdivovala novoročných plavcov, ktorí lezú po novom roku do Vltavy. Hovorila som, že raz, keď budem staršia pani, tak začnem otužovať. Ale prečo začínať tak neskoro, keď môžem už teraz? Tak som to skúsila.

Nie je to však jediný adrenalín, ktorý milujete, vy profesionálne jazdíte Rally. Ešte stále?
Jazdím Rally a tiež preteky v riadenom šmyku, takzvané drifty. Na tohtoročnú sezónu sa už moc teším. Už teraz v marci na Valašskú Rally a tento rok aj na Barum Rally.

Vďaka tejto záľube ste si zahrali i vo filme Daniela Landu Tacho a splnili ste si tak vlastne dva sny v jednom – zajazdili ste si vo filme. Aké boli pocity?
Bolo to úžasné! Film, hlavná ženská úloha po boku detského idolu a ešte k tomu pretekám v aute. Asi nemusím vysvetľovať, že to bolo siedme nebo 🙂 .

Existuje adrenalín, ktorý by ste jednoznačne odmietli?
Myslím, že ma vôbec neláka bungee jumping.

Doba marnivá mě pase ve svých sítích, spievate v duete s Karlom Gottom. Máte pocit, že žijeme márnivo?
Mám pocit, že žijeme tak trochu rýchlo a chamtivo. Všetci všetko chceme, potom si to vlastne ani neužijeme a chceme niečo ďalšie. Snažím sa mať čo najmenej vecí a tie naozaj využívať, aby aspoň odomňa nebola spotreba tak vysoká.

Maestro v tej istej piesni tiež spieva Jen jdi stále za svým snem, aniž tušíš co tě čeká. S tým ste stotožnená na 100%, však?
Pretože som skladbu napísala, vytvorila som ju ako rozhovor medzi mladým pochybujúcim a starším skúseným. Verím, že aj keď je búrka, tak slnko nakoniec raz vyjde.

Pýtam sa kvôli vášmu denníčku, do ktorého si zapisujete svoje želania, ktoré sa vám postupne plnia. Duet s Karlom Gottom bol jedným z nich?
Mala som tam vylepeného Karla Gotta a Luciu Bílú, ktorí držia CD. Ani som si presne nešpecifikovala, čo si želám. Vystrihnuté obrázky mali skôr znamenať, že by som chcela byť úspešnou hudobníčkou a vydať niekedy vlastné CD. To, že mi Vesmír splnil tú fotografiu takmer dokonale, to ma prekvapilo.

Dál za obzor bola mimochodom prvá skladba, v ktorej som vás zaregistroval a doslova som sa z nej zbláznil, hoci sa mi chce použiť až oveľa expresívnejšie slovo 🙂 . Karla Gotta ste oslovili sama, s hotovou hudbou a textom, ktorých ste autorkou?
Karel Gott bol pred niekoľkými rokmi na mojej koncertnej šou. Bola v podobnom duchu, ako tá, ktorú pripravujem na jeseň vo Fóre Karlín. Vtedy som poznala Karla Gotta iba z rádií, ale mala som šťastie, že ho na môj koncert pozval jeden skvelý moderátor, kamarát mojej vtedajšej manažérky a on naozaj prišiel. Po vystúpení sa za mnou zastavil s obrovskou poklonou a iba tak mimochodom prehodil, že keby som mala v šuplíku nejaký pekný duet, že by sa mu nebránil. A tak som sa rozhodla, že tú pieseň cez prázdniny zložím. Napísala som sedem skladieb a tie som pánovi Gottovi priniesla. Počul prvé dve a hneď prvú si vybral.

Znamenala táto spolupráca nejaký výrazný posun vo vašej kariére?
Spolupráca s každou osobnosťou vás posunie o ďalší level ďalej. Následne som mala šťastie vystúpiť na niekoľkých koncertoch s maestrom a pozorovať ho pri práci bola obrovská škola.

Koľko jazykov ovládate? Zaujímam sa preto, lebo duet s maestrom vznikol aj v nemčine a znie vynikajúco…
Rozprávam nemecky, anglicky a česky.

Niekoľko mesiacov ste kvôli angličtine strávili i v New Yorku. Tam ste na spoluprácu žiadnu svetovú hviezdu neoslovili?
V súčasnosti lietam veľmi často do Los Angeles. Uvidíme, čo sa z toho stane, ale mala som možnosť spolupracovať už s mnohými autormi a producentmi svetových mien.

Ale o úspechu v Amerike sa už predsa baviť môžeme. Vlani ste bodovali v prestížnej hitparáde Billboard…
Ďakujem mnohokrát. Pieseň bola v tejto hitparáde sedem týždňov a v súčasnosti úspešne pokračuje v Kórei a ďalších krajinách sveta. Aktuálne sa s vydavateľstvom Dauman Music chystáme nasadiť nový singel.

Tá pieseň bola celkom iná, než tie, ktoré od vás poznáme. Budete sa hudobne uberať týmto smerom?
Bola to tanečná skladba, veľmi klubová. Ďalší singel I Just Need You And My Coffee je tiež tanečný, ale má v sebe Tropical Beat, viac latinských rytmov.

Bola cesta od účastníčky X Factoru po interpretku hitu v americkom Billboarde náročná?
Bola nádherná a stále nádherná je. Nevravím, že nepracujem od rána do večera, ale keď robíte, čo vás baví, je to cesta krásna.

V Amerike ste však zažili aj stretnutie, za aké by mnohí vraždili. Aký bol Mark Wahlberg?
Mark Wahlberg je naozaj charizmatický, veľmi pracovitý a veľmi dobrý človek. Mám šťastie, že moja kamarátka pre neho už takmer päť rokov pracuje.

Asi sa opýtam zbytočne, ale ste optimistka?
Som veľká optimistka. S optimizmom sa žije a funguje oveľa lepšie. Keď si počas dňa nachádzate tie dobré veci a nesústredíte sa na tie zlé, tak sa večer rozhodne necítite tak vyčerpaný.

Pýtam sa kvôli skladbe, ktorú som ja objavil iba minulý rok, no s vašim dovolením sme na Kukni na to! práve touto piesňou vítali rok 2018. Bude optimistickejší, než tie predošlé?
Bude taký, aký si ho urobíme. Poznám mnoho ľudí, ktorým sa dejú naozaj ťažké veci a predsa sa dokážu v živote radovať a nájsť si v ňom to dobré. A priala by som si, aby si takú vlastnosť vybudoval v sebe každý, pretože sme tu iba raz, tak si to poďme užiť.

I s utrženým uchem budu chodiť po vodu je sloha, ktorá sa mi v piesni páči najviac. Je mimoriadne inšpiratívna a i vďaka vášmu podaniu mi to pripadá byť neskutočne jednoduché. Spomínate si na niečo, čo ste vo svojej kariére pre to pomyselné utrhnuté ucho vzdali?
Človek vždycky viac ľutuje to, čo neurobil, ako to, čo urobil. Mrzí ma, že som sa nestretla s jedným z najväčších svetových manažérov, pretože som musela odletieť do Čiech.

Vráťme sa ešte na chvíľu k vášmu denníčku. Mali ste v ňom film, Rally, duet s Karlom Gottom a v Show Jana Krausa ste prezradili, že je tam i vypredaný koncert v O2 Aréne, čo ste však vzápätí spochybnili vetou, že to už asi nedáte. Nemôže byť váš októbrový koncert vo Forume Karlín, ktorý je najväčším vo vašej kariére, iba prestupnou stanicou do O2 Arény?
Budem samozrejme dúfať, že sa mi taký sen splní čo najskôr, ale to vlastne až tak nezáleží na mne, ale na mojich fanúšikoch, poslucháčoch a ľuďoch, ktorí ma majú radi, či ma stále radi mať budú a budú chcieť za mnou vyraziť na veľké, alebo ešte väčšie koncerty. Zatiaľ mám ale tak krásne ohlasy na každé vystúpenie, že verím, že sa to raz podarí.

Ako váš jesenný koncert bude vyzerať?
Bude to veľká šou v duchu optimizmu, akrobacie, projekcií, tanečných vystúpení, kostýmov, ale aj optimistický príbeh, ktorý by mal vniesť do sŕdc trochu radosti.

Podľa medializovaných informácií dovtedy ešte stihnete vydať nový album. V akom štádiu je jeho príprava a aký bude?
Možno stihnem vydať dokonca dva albumy (smiech). Jeden v českom jazyku a druhý anglický. Česká platňa je už takmer hotová a mnoho piesní je z nej už dokonca vonku. Napríklad Kilo sem kilo tam, Cyklista, Narozeninová, Dávej to, na ktorú sme nakrútili videoklip s orlom a nádhernými driftovými autami.

Dovolím si povedať, že na prvý pohľad to vyzerá tak, že do čoho sa pustíte, to je korunované úspechom. Ako to vnímajú vaši kolegovia v šoubiznise. Fandia vám, alebo ste im tŕňom v oku?
A to ja vlastne vôbec netuším. Keď sa stretnem s kolegami, tak sa vždy príjemne porozprávame, ale čo hovoria za mojim chrbtom, to neviem povedať. Verím však v to, že som dobrý človek, ktorý má rád ľudí, a že to zo mňa cítiť. A tiež verím v to, že ľudia majú radi mňa.

Denníčkom sme začali, denníčkom skončíme. Ostalo v ňom ešte niečo, čomu musíte dopomôcť, aby sa splnilo a koľko je v ňom ešte voľných strán?
Je tam určite rodina, deti, zahraničné vystúpenia, sú tam i nejaké ocenenia, mám tam toho ešte mnoho, ale či sa to splní, to sa uvidí 🙂 .

Pavol Božík