Opus vydáva kultovú LP platňu Zelená pošta

Po mimoriadnom úspechu 2LP platne Konvergencie, ktorej prvý náklad sa rozobral v priebehu niekoľkých hodín, prichádza vydavateľstvo Opus s ďalšou kultovou nahrávkou zo svojho archívu. Rad prišiel na legendárnu Zelenú poštu dvojice Pavol Hammel & Marián Varga, ktorú Opus vydáva ako 140g LP platňu.

Album Zelená pošta vyšiel v roku 1972 a bol tak trochu renesanciou spolupráce Mariána Vargu so spevákom Pavlom Hammelom, textárom Borisom Filanom a básnikom Kamilom Peterajom. Nenájdeme na ňom skladby, ktoré poznáme z produkcie Vargovho Collegia Musica, ale môžeme si tu vypočuť piesne v najlepšom slova zmysle, vychádzajúce z Vargovho ideálu jednoduchosti a zrozumiteľnosti.

Týmto atribútom dokonale zodpovedá i spevácky prejav Pavla Hammela. Básnická reč textov jednotlivých piesní je svojou poetikou citlivo skĺbená s rečou hudby. Tento album je tvorivým vyznaním a súčasne i trvalým dokumentom vždy živého a každej hudbe prospešného muzicírovania, na ktorom sa podieľajú tie najtalentovanejšie osobnosti slovenskej modernej populárnej hudby.

Rovnako, ako v predošlom prípade, bola LP platňa lisovaná v nemeckej Schallplattenfabrik Pallas GmbH analógovou metódou, priameho metalického masteringu. Titul vyšiel 20. júna, predpredaj je už spustený v internetovom obchode vydavateľstva Opus.

Návrat záujmu o LP platne je neodškriepiteľný, čo potvrdilo i vydanie dvojalbumu Konvergencie Collegium Musicum, ktorú Opus vydal na jar tohto roku a prvý náklad sa rozobral doslova za pár hodín. Pripomeňme, že Konvergencie sú druhou štúdiovou nahrávkou formácie Collegium Musicum, v ktorej sa stretli osobnosti Marián Varga, Fedor Frešo, František Griglák a Dušan Hájek. Sú zároveň prvým slovenským rockovým dvojalbumom a tiež prvým albumom vydavateľstva Opus, ktoré vzniklo oddelením sa od pražského Supraphonu. Nahrávka už vtedy mala obrovský úspech, predalo sa z nej okolo 140 000 kusov. Záujemcom, na ktorých sa v prvom vydaní nedostalo s radosťou oznamujeme, že titul je opäť v ponuke e-shopu vydavateľstva Opus.

Zoznam skladieb albumu Zelená pošta:
Prvá strana
Domáca úloha
Z ďatelín
Tenis
Smutná ranná električka
Krajina bielych dievčat

Druhá strana
Páví ples
Cesty bláznov
Nechtiac
Slnečnice
Pošta