Originalita Imagine Dragons je neodškriepiteľná

Nebolo zrejme väčšej radosti pre fanúšikov Imagine Dragons a väčších očakávaní zo strany kritikov, ako keď americká štvorica ohlásila na začiatku októbra nový album. Ich štúdiová štvorka nesie názov Origins a na trh prichádza iba neuveriteľných 16 mesiacov od minuloročnej nahrávky Evolve, s ktorou doslova donedávna kapela obchádzala svet na rovnomennom turné.

Že sa niečo bude diať naznačil už letný singel Natural. Ten napokon novinku Imagine Dragons otvára. Na jar túto pesničku predchádzal ešte singel Next To Me, nádherná balada, ktorá sa však na Origins nedostala a záhadne tak ostáva akoby v priepasti dejín. Možno sa iba domnievať, že skladba, ktorú Dan Reynolds venoval svojej manželke, s ktorou sa krátko na to rozviedol, nenašla miesto na novom albume z osobných dôvodov. Škoda je to hlavne z toho dôvodu, že tak silný song teda zatiaľ nie je zaznamenaný na žiadnom oficiálnom nosiči.

Origins však prináša 15 nových skladieb. Otázkou je, či ide o celkom nové pesničky, alebo štvorica Američanov už pri nahrávaní Evolve, na ktoré mali dostatok času, nahrali toľko materiálu, že vystačil na dva albumy. Origins totiž nádherne prirodzene nadväzuje na predošlý komplet a dokazuje autorskú silu Imagine Dragons. Ide opäť o výrazný posun vpred, ktorý počuť najmä v tom, že ak predošlý album výrazne koketoval s popovými linkami, na Origins je žánrová pestrosť bezhraničná.

Okrem rocku, silného indie, či niekoľkých popových prvkov, nechýbajú silné balady, ale dokonca i hra s folkovými prvkami, či elektronikou. Očarujúce je, že nech sa Imagine Dragons pohybujú po hladine ktoréhokoľvek žánru, pôsobia presvedčivo a excelentne. Devízou na komplete Origins sú samozrejme texty, ktoré sú silné a motivačné, ako doposiaľ vždy.

Ak by bolo treba označiť Origins jediným slovom, tak by to jednoznačne bola úprimnosť. Imagine Dragons sa kompletom nových piesní predstavujú ako silná zostava so stabilným miestom na hudobnom výslní, ktorá však nemá žiadnu potrebu pohrávať sa s dôverou poslucháčov a tvoriť tak, aby sa zapáčili. Sila tejto formácie naopak tkvie v tom, že tvoria tak, že im milióny fanúšikov zobú z ruky a v konečnom dôsledku to nevyznieva ako fraška.

Koncepcia albumu je veľmi zaujímavá, keďže už pred jeho vydaním vyšli štyri single. Tie sa sympaticky na nahrávke striedajú s ešte neznámymi pesničkami. Nahrávku štartuje časom už preverená hitovka Natural, nechýba filmová osemdesiatka Zero, ale ani úplne novinky, mierne ukričaná Machine a horúca balada Bad Liar. Mimochodom, mierna ukričanosť je vizitkou celej nahrávky. Dan Reynolds ešte na žiadnom albume tak netlačil na hlas, ako v tomto prípade. Zaujímavé je, že sa to deje v momentoch, kedy apeluje na niečo dôrazné v textoch piesní. Takže svoju potrebu vyventilovať emócie posledných mesiacov dokonale využil pri zvýraznení v potrebných momentoch.

Keď v lete minulého roku vyšiel komplet Evolve, kritici kapele vyčítali, že sa podlomili v kolenách a dbali najmä na to, aby ich piesne dobre zneli na koncertoch. Hoci ani pri Evolve som nemal ten pocit, verím, že pri Origins sa takýto názor už vôbec neobjaví. Aj tu je niekoľko hymnických skladieb, ktoré budú otriasať štadiónmi, keď sa s nimi kapela vyberie do sveta (celkom sa budem tešiť na informáciu, kedy a či vôbec to bude, keďže doslova pred pár dňami ukončili turné k predchádzajúcemu albumu), ale dôraz sa kladie v prvom rade na finálnu produkciu a silu textov.

Imagine Dragons na albume Origins dokazujú svoju silu. Momentálne sú v pozícii, ktorou iba ťažko niečo otrasie a v žiadnom prípade to nebudú ich nové piesne. Tucet piesní na základnej verzii, o tri skladby viac na deluxe verzii a žiadna vata. Každá jedna pieseň v sebe nesie svoj samostatný, silný príbeh a jedinečnú šancu na život v hitparádach. Každá z tých piesní by ten boj ustála naozaj hravo. Originalita Origins je neodškriepiteľná a čím častejšie si bude poslucháč nahrávku púšťať, tým viac jej prepadne. Už ani nerátam, koľkokrát som ju v deň vydania počul a stále v nej objavoval podstatu. Fantastické!

Origins vychádza na CD (v dvoch verziách), na vinylovej platni a dokonca na magnetofónovej kazete a prináša so sebou zážitok, na ktorý sa nezabúda. Imagine Dragons vydaním nového albumu pripravili jedno z najväčších hudobných prekvapení tohto roka. Ale to vlastne v prípade tejto štvorice nie je až také prekvapenie.

Pavol Božík
95%

ZOZNAM SKLADIEB (IMAGINE DRAGONS: ORIGINS / DELUXE VERZIA):
Natural
Boomerang
Machine
Cool Out
Bad Liar
West Coast
Zero (From the Original Motion Picture „Ralph Breaks The Internet“)
Bullet In A Gun
Digital
Only
Stuck
Love
Birds
Burn Out
Real Life

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2018
Počet piesní: 15
Celkový čas: 52 minút