Novú Paru produkovala Jana Kirschner

Trvalo šesť rokov, kým sa fanúšikovia skupiny Para dočkali nového štúdiového albumu. Jeho názov je Pre všetko okolo nás a obsahuje desať skladieb vrátane hitu To okolo nás, Na ceste či aktuálneho singlu Čas. Na nových skladbách spoločne s kapelou pracoval aj staronový člen Matej Starkov a Jana Kirschner, ktorá je s Matúšom Vallom aj spoluproducentkou albumu. Ten kapela pokrstí na dvoch špeciálnych aprílových koncertoch.

Janka je pevnou súčasťou našej Para rodiny a vždy bola medzi prvými, komu sme naše piesne pustili. Tentokrát sme jej nové pesničky nielen púšťali, ale vytvárali sme ich spolu s ňou. Janka je totiž veľmi tvorivá, miluje proces skladania, jednoducho, miluje hudbu celou svojou bytosťou. Veľakrát nám ukázala, ako by sme skladbu mohli spraviť trochu inak a tak u nás doma vznikol akýsi systém našich večerných sessions, ktorý postupne vyústil v nový album, prezradil Matúš Vallo.

Náš tvorivý proces s Matúšom prebiehal tak, že vždy keď som sa objavila v Bratislave, sme sa na chvíľu stretli. A keďže to bolo väčšinou po mojich koncertoch, tak sme sa stretávali naozaj v absurdných nočných časoch. Niekedy som spala dve-tri hodiny a potom utekala na prvé ranné lietadlo do Londýna, aby som mohla zaniesť deti do školy. Bolo to náročné, ale po každej takejto session sme cítili obrovský posun a veľa energie, teší sa Jana Kirschner so spolupráce s Parou.

Janka je ten typ producenta, ktorý má vždy kapelu a jej pesničky na prvom mieste, a to je nesmierne dôležité. Jej empaticko-profesionálny prístup umožnil to, že sme akýkoľvek jej návrh prijali za svoj, prezradila Para. Je to veľké šťastie, že môžeme s Jankou spolupracovať. Priniesla nám rôzne zaujímavé podnety, či už spevové alebo rôzne textárske nápady. Sme za to veľmi vďační, doplnil Lasky.

Úloha producentky je pre mňa stále obrovská škola a pri kapele je to naozaj ešte ťažšie, ale musím povedať, že ma to extrémne baví a napĺňa. Hlavne ma baví vidieť ako z nejakého kúsku nápadu, z nejakej malej melódie, z nejakého útržku textu dokážeme potom spraviť skvelú vec. Baví ma producentsky to niekam posúvať, nájsť piesni jej tvar, nejakú ideu, ktorá jej vdýchne nový život. Je to veľmi pekná práca, priznala Jana Kirschner.

Cit pre melódiu a producentské skills Jana naplno predviedla aj pri vzniku piesne Čas, ktorá je aktuálnym, v poradí už štvrtým singlom z albumu Pre všetko okolo nás.

Pesnička Čas vznikla tak, že som Janke púšťal viacero variant refrénu skladby Vilma a ona povedala, že musíme vymyslieť niečo iné, ale že tento jeden má výborný groove a je ideálny na samotnú skladbu. Hneď začala spievať slová čas beží čas a to už bolo len kúsok od toho, aby sa dorobila sloha a ostatné veci a vznikol song Čas, opísal zrod skladby Matúš Vallo.

Vzniklo to veľmi spontánne – na niečo, čo mnohí muzikanti by možno okamžite vyhodili, ale ja som zacítila, že v tom groove je nejaké čaro. Niečo, čo možno do Pary vnesie po všetkých tých ťažších songoch čerstvý závan vzduchu a ľahkosti, ktorú si myslím, že fanúšikovia Pary majú veľmi radi, doplnila Jana Kirschner.

V poradí ôsmy štúdiový album plánuje skupina pokrstiť na dvoch špeciálnych koncertoch. Tie sa uskutočnia 4. a 5. apríla. Jeden koncert je už kompletne vypredaný a na druhý zostáva už len pár desiatok lístkov. Exkluzívna recenzia albumu už zajtra!

Marek Kučera