Pavel Haas Quartet triumfoval s nahrávkou Dvořákových Kvintetov

Pavel Haas Quartet (Autor foto: Marco Borggreve, Zdroj foto: Supraphon)

Britský hudobný mesačník Gramophone vyhlásil víťaza cien Gramophone Awards 2018. Album vydaný Supraphonom s nahrávkou Dvořákových kvintetov v podaní Pavel Haas Quartet získal ocenenie v kategórii Komorná hudba. Slávnostné odovzdávanie prestížnych cien sa uskutoční 13. septembra 2018 v jednej zo sál De Vere Grand Connaught Rooms v londýnskej štvrti Covent Garden.

Gramophone Awards, prezývané Oscarmi klasickej hudby každoročne udeľujú kritici píšuci pre britský časopis Gramophone. Ten vychádza od roku 1923 a každý mesiac prináša recenzie albumov, rozhovory s umelcami, portréty, reportáže z nahrávacích štúdií a články o najnovších trendoch vo vývoji audiovizuálnej techniky. Zo stoviek nahrávok vyberá porota pre každú z kategórií šesť najlepších.

Pavel Haas Quartet, ktorý vydáva svoje nahrávky exkluzívne vo vydavateľstve Supraphon, získal tento rok svoju v poradí už šiestu Gramophone Award za album s nahrávkou Kvintetov op. 81 a 97 Antonína Dvořáka. K nahrávaniu si prizval dvoch hostí: izraelského pianistu Borisa Giltburga (víťaz súťaže Kráľovnej Alžbety 2013) a zakladajúceho člena súboru Pavla Nikla. To, že Pavel Haas Quartet je v Dvořákovi doma,  potvrdzujú i ďalšie ocenenia nahrávky (Diapason d´Or, Choc de Classica, BBC Music Magazine Recording Of The Month a ďalšie).

Je to neuveriteľné. Keď sme túto cenu získali v roku 2006 prvýkrát, bol to šok. A aj keď je táto Gramophone Award už naša šiesta, stále nevychádzame z údivu. Je to pre nás veľká česť, zároveň je to svojím spôsobom zaväzujúce. Sme radi, že nielen prostredníctvom nášho hrania na koncertoch, ale i vďaka našim nahrávkam majú poslucháči možnosť pochopiť, že do hudby okrem veľkého úsilia vkladáme i naše srdce. Skvelý impulz do novej sezóny, uvádza violončellista Peter Jarůšek.

Riaditeľka Supraphonu Iva Milerová k tomu dodáva: V Supraphone sme hrdí na to, že vydávame nahrávky Pavel Haas Quartet, ktorý získal historicky doposiaľ najviac cien Gramophone Awards v kategórii komornej hudby. Členov súboru si veľmi vážime nielen za ich znamenitú prácu a vzťah k hudbe, ale tiež za to, akými skvelými ľuďmi sú. Spolupráca s nimi je pre nás skutočným potešením.

Ocenenú nahrávku Dvořákových kvintetov vydá Supraphon koncom októbra tiež na vinylovej platni. Svojej vinylovej podoby sa súbežne dočká i ďalší z ocenených albumov Pavel Haas Quartet, a síce nahrávka Dvořákových Sláčikových kvartetov op. 106 a op. 96. Tento album získal v roku 2011 Gramophone Award nielen v kategórii Komorná hudba, ale odniesol si aj absolútnu cenu Nahrávka roka.

Pavel Haas Quartet zahájil koncertnú sezónu 2018/19 na Medzinárodnom hudobnom festivale v škótskom Edinburghu a na Schubertiade v rakúskom Schwarzenbergu. V tejto sezóne bude Pavel Haas Quartet častejšie vystupovať tiež v Českej republike. Ako rezidenčný súbor Českého spolku pre komornú hudbu uvedie tri koncerty v Dvořákovej sieni Rudolfína, prvý z nich sa uskutoční 8. októbra a hosťom bude klavirista Boris Giltburg. Ďalej bude možné Pavel Haas Quartet vidieť na konci októbra v Ostrave v rámci Hudobného maratónu Leoša Janáčka, na festivale Lípa Musica v Novom Bore spoločne s klaviristom Lukášom Vondráčkom a violistom Pavlom Niklom alebo začiatkom decembra na festivale Janáček Brno 2018. Jesenná časť sezóny sa tiež ponesie v znamení návratov do slávnych svetových koncertných sál, ako sú Wigmore Hall v Londýne, Bozar v Bruseli alebo Teatro della Pergola vo Florencii. Medzi ďalšími európskymi zastávkami sú nórske mestá Oslo a Bergen a súbor vystúpi prvýkrát v nemeckom Hannoveri.

V roku 2019 sa Pavel Haas Quartet chystá na turné po Európe a severnej Amerike a v máji plánuje nahrávanie nového albumu sláčikových kvartetov Dmitrija Šostakoviča. Supraphon album vydá na jeseň 2019.