Peter Lipa z New Orleans priniesol album

Peter Lipa (Zdroj foto: peterlipa.com / Poupje)

Jubilant Peter Lipa pripravil sebe i fanúšikom veľmi osobný muzikantský darček. Kompletne nový album, ktorý vznikol v kolíske jazzu, americkom New Orleans. Komplet nazvaný Nola prináša päť slovenských a päť anglických piesní a ako bonus nahral spevák s miestnymi muzikantmi neworleanskú verziu pesničky Balada o štyroch koňoch pod názvom 4 kone v Nola. Videoklip k piesni sa odohráva v New Orleans a dokonale vystihuje čaro tohto muzikantského mesta.

Dúfam, že táto nová verzia dá Balade o štyroch koňoch ďalší impulz a vydrží do ďalších rokov. Skladba je ešte veselšia a robí to suzafón. Vylúčili sme basu, nie je tam ani basová gitara, ani kontrabas. Ich úlohu plní práve suzafón, ako to je bežné v New Orleans. Kapely, ktoré tam hrajú v uliciach ho používajú ako hlavný basový nástroj. A tu je to tiež. Mám dokonca pocit, že to spĺňalo požiadavky na jednoduché pesničky, ktoré sa v New Orleans vyhrávajú na ulici, hovorí bard slovenského jazzu, Peter Lipa.

Americkí muzikanti, s ktorými Peter Lipa nahrával v New Orleans veľmi rýchlo zistili, o čo ide. Hneď vedeli a cítili sa v tom ako ryby vo vode. Veľa sledujem záznamy, dokumenty aj výpovedné filmy, ktoré pochádzajú z New Orleans a tento typ hudby sa v nich vyskytuje takmer všade. Oni pochodujú stále, celý život. Pochodový jazz tam funguje a táto pesnička by pokojne mohla byť toho súčasťou, vysvetľuje spevák.

Peter Lipa navštívil kolísku jazzu niekoľkokrát. Vlani sa tam vydal nie v pozícii turistu, ale muzikanta. Vyhliadol si skvelého producenta a bubeníka Jamisona Rossa, s ktorým si vybrali štúdio Marigny. Album Nola (New Orleans Louisiana) tvorilo na začiatku päť demo nahrávok, na ktorých Peter Lipa spieva iba za sprievodu gitary. Tieto nápady rozposlal svojim slovenským spoluhráčom, z ktorých vzniklo päť slovenských verzií. Sú to Blíženec, Dobehnúť čas, Užitočný, Niekde som čítal a Čosi.

Tie isté demo nahrávky poslal za oceán producentovi Jamisonovi Rossovi, ktorý dal dokopy partiu originálnych neworleanských muzikantov, za ktorými priletel Peter Lipa v zime, aby spolu strávili dva dni v štúdiu a pracovali na amerických verziách – Gemini, Sing It, Burning Fever, Somewhere I Read, In My Mind. Na albume ich možno počuť práve v tomto poradí a po tých slovenských verziách, album akoby začínal odznova. S inými textami, inými muzikantmi a v úplne inom hudobnom šate.

Na albume je tak každá pesnička v dvoch podobách – v slovenskej a anglickej, zároveň sú ale v inej hudobnej reči. Hudobníci, ktorí na nich so mnou pracovali na Slovensku, nepoznali, ako znejú americké verzie a naopak, opisuje vznik jedinečnej nahrávky jej interpret.

Peter Lipa si nahrávaním v kolíske džezu splnil svoj muzikantský sen. Teraz sa teší na to, ako budú poslucháči porovnávať tieto slovenské a americké verzie. Teším sa na to, čo budú hovoriť naši a moji fanúšikovia, či budú spokojní s tým, čo som vyrobil. Myslím si, že slovenské verzie sú pesničky, ktoré sú hrateľné aj v rádiu, občas ich odtiaľ už počujem, z čoho mám úprimnú radosť, uzatvára spevák.