Fenomén Rebelové je späť

Keď mal pred dvadsiatimi rokmi premiéru filmový retro muzikál Filipa Renča a Zdeňka Zelenku Rebelové s podtitulom Písničkový retrofilm z let šedesátých, vzápätí sa stal fenoménom kín a následne aj televíznych obrazoviek. Dvoma Českými levmi ocenený film, ktorý bol následne uvedený tiež ako muzikál v pražskom Divadle Broadway, teraz opäť ožíva v novej úprave scenára i výpravy Hudobného divadla Karlín. S muzikálom znovu ožívajú i výnimočné hity nezabudnuteľného obdobia českej popmusic v podobe rovnomenného albumu.

21 piesní na CD a v digitálnej verzii a 14 z nich na vinylovej LP platni, je ozajstnou hudobnou esenciou zlatých šesťdesiatych. Yvonne Přenosilová, Helena Vondráčková, Marta Kubišová, Waldemar Matuška, Václav Neckář, Eva Pilarová, Petr Novák, Judita Čeřovská či Josef Zíma – čo meno, to hudobná legenda. Š-Š-Š, Pátá, Tereza, Stín katedrál, Oliver Twist či Já budu chodit po špičkách – čo pieseň, to hit.

Pre staršie generácie silné spomienky, pre mladších možný objav výnimočnej muziky, ktorá ani po dekádach nestráca nič zo svojej sily a kvality. V kombinácii so štýlovou inscenáciou muzikálu a napínavými i dojímavými osudmi mladých hrdinov v dobe dočasného slobodného nadýchnutia sa, ukončeného sovietskými tankmi, jednoducho nemôže sklamať.