Peter Nagy ide Pianko, zmysluplnejší koncert tu už dávno nebol

Peter Nagy na bratislavskom koncerte Pianko Tour 2017 (Foto: René Miko / NK Factory)

Máme rýchlejšie autá, rýchlejší internet a rýchlejšie zomierame, začal jedinečným bonmotom svoj koncert hádam jediný slovenský spevák, ktorému keď takáto myšlienka vyjde z úst, tak sa nad ňou divák a poslucháč vážne zamyslí. A aby to bolo aspoň na chvíľu inak, rozhodol sa Peter Nagy, že svojich fanúšikov zoberie na dve hodiny do oázy pokoja a pokúsi sa o to, aby aspoň na ten jedinečný čas spomalili.

Na prvom zo série koncertov aktuálneho turné Pianko sa mu to podarilo na sto percent. Myslím, že práve prostredníctvom tohto turné ožíva tá pravá umelecká duša Petra Nagya, ktorý predsa začínal ako pesničkár a jeho prerod v popového speváka bol postupný a veľmi prirodzený. Navyše, v každom jednom jeho texte je duša básnika – pesničkára a (ako dokázal aj na bratislavskom koncerte), každá jedna z jeho piesní by pokojne prežila i nahraná len s gitarou.

A práve to je devíza Petra Nagya, ktorý počas celej svojej kariéry, ktorá sa oficiálne datuje vydaním prvého albumu v roku 1984, bol vlastne pesničkárom, ktorého texty dostávali popový kabát. A počas dvoch hodín na koncerte Pianko poslucháč zistí, že hoci každú jednu z piesní pozná z rádia odetú do hitparádového hávu, tak každá jedna znie úžasne aj s gitarou, klavírom a sláčikovým kvartetom za chrbtom.

Už dlho som nezažil tak zmysluplný koncert, ako bol tento. Spevák na ňom predstavil piesne, ktoré dobre poznáme z rádií, ale v komorných úpravách a hlavne prišiel rad na skladby, ktoré na svojich popových koncertoch nikdy nehral, pretože tam pre ne nebolo miesto. A tiež piesne, ktorým sa bránili hudobní redaktori v rádiách, no k poslucháčovi si aj tak našli cestu. Dôkaz o tom bolo vidieť pri každej jednej piesni, ktorú si publikum vo vypredanom Tower Stage Divadle s Nagyom spievalo.

Že príde rad na Agáty, UdobreniaKristínku, to bolo jasné. Že ale zaznejú Zákony hada, to nečakal zrejme nikto, no komorná úprava tejto piesne je neopísateľná. Od Zlatého slávika z roku 1984 som po prvý raz počul naživo Parfémy z albumu Mne sa neschováš, jednu z mojich najobľúbenejších Petrových piesní. A dogúľal sa i Hovniválik. Zaradiť pieseň z čias detskej tvorby a podať ju s totálnym nadhľadom, to dokáže iba Nagy.

A potom skvosty, ktoré zrejme väčšina spevákových fanúšikov milovala na platniach najviac, no na koncertoch ich nikdy nepočula. Tie citlivé piesne, plné posolstiev a hlavne nadčasovosti, pretože každá jedna zapadla do dnešného uponáhľaného sveta absolútne dokonale a pôsobila ako balzam na dušu. Čo je viac?, Milenci na snehu, Bufet Viola, Dočiahni ma, Stará pravda, Nad nami zomrel skladateľ Čo song, to perla, neskutočná história, nezmazateľný dôkaz o tom, aká skvelá slovenská populárna hudba vedela byť.

Niekde po hodine a pol si človek uvedomí, akú silu má Pianko vystúpenie Petra Nagya a zároveň to, koľko fenomenálnych pesničiek ešte neodznelo a už zrejme ani neodznie (mne osobne chýbala JohankaKomparzista, ale z publika sa ozývali i požiadavky o piesne Kto sme, alebo Sme svoji), pretože spevák by pokojne mohol stráviť na scéne i štyri hodiny a diváci by i tak nemali dosť a aj tak by napokon neuspokojil všetkých. Tak sa publikum po viac než dvoch desiatkach skladieb aspoň trikrát pokúsilo speváka vrátiť späť na scénu (a podarilo sa im to), za čo sa mu odmenili niekoľkominútovým potleskom v stoji, po každej z posledných štyroch skladieb.

Jednoznačne, Peter Nagy si ten potlesk zaslúži. Dokázal nemožné. Na dve hodiny, nie spomaliť, ale doslova zastaviť čas. A za poriadne dlhý čas to bolo mimoriadne zmysluplné zastavenie sa v čase. Po koncertoch v Bratislave a v Nitre môžete rovnako skvelý čas so spevákom stráviť v Trenčíne, Trnave, Žiline, Martine, Banskej Bystrici, Lučenci, Poprade, Prešove, Levoči, Michalovciach, Košiciach a v Humennom. Neváhajte!

Pavol Božík
100%

Tracklist koncertu Peter Nagy Pianko
Marcel z malého mesta (intro)
Nemé jazerá I., II.
Drozd
Hovniválik
Milenci na snehu
Parfémy
Bóje
Bufet Viola
Úplné bezvetrie
Revolver a muzika
Dočiahni ma
Nohavičky vlajú
Poďme sa zachrániť
Prestávka
Stará pravda
Len pomaly
Agáty
Bosorkine slzy
Udobrenia
Nad nami zomrel skladateľ
Psi sa bránia útokom
Zákony hada
S nohami na stole
Prídavky
Poslednýkrát
Kristínka iba spí
Aj tak sme frajeri