Liam Neeson hľadá cudzinca vo vlaku

Liam Neeson je stále vo výbornej forme. Neuveriteľného šesť a pol krížika sa mu hádať zrejme nikto neodváži. Ostáva iba veriť, že si nenabieha na kariéru nesmrteľného a nezraniteľného Stevena Seagala, pretože film Cudzinec vo vlaku tak trochu zaváňa akciou deväťdesiatok, len Seagala vystriedal Neeson.

Michael McCauley žije bežný rodinný život bez akýchkoľvek výkyvov. Predáva poistenie, s rodinou žije za mestom, a do práce a späť dochádza pravidelným vlakom. Každý deň, už desať rokov, odkedy odišiel od polície. Dnešný deň sa moc nevydaril a rovnako ako vždy nastupuje do vlaku a teší sa domov. Zdraví známych sprievodcov, aj známe tváre. Dvere sa zatvoria, vlak sa rozbehne zo stanice a nič ešte nenasvedčuje tomu, že táto cesta bude úplne iná a že Michael si počas nej siahne na dno fyzických i psychických síl. 

Po chvíľke jazdy si k nemu prisadne atraktívna žena a položí mu jednoduchú, trochu znepokojujúcu otázku: Aký ste človek? Pod vplyvom jej osobného kúzla, aj obálky s peniazmi, nechá sa Michael vtiahnuť do zvláštnej a smrtiacej hry. Musí vo vlaku nájsť niekoho, kto tam nepatrí. Keď neuspeje, príde o rodinu, ak uspeje, dostane odmenu.  

Odmietnutie sa neberie ako odpoveď. Vlak uháňa, tajomný vládca hry sleduje každý jeho krok a vzdialenosť do cieľovej stanice sa kráti. Než zastaví, šialená situácia vo vlaku sa premení v horúčkovité pátranie, bitky a streľbu. Je to hra alebo premyslený zločin? Kto je tajomný muž vo vlaku a prečo ho má nájsť?

Trochu problém je v tom, že sa píše rok 2018 a nie 1998, písal som v recenzii pri príležitosti uvedenia filmu Cudzinec vo vlaku do kín a aj po opätovnom vzhliadnutí filmu na Blu ray si dovolím tvrdiť to isté a potvrdiť tiež 60 percent v hodnotení filmu, ktoré nie je dôvod meniť i preto, že na Blu ray sa okrem filmu samotného nachádza iba fotogaléria vyskladaná z filmových fotografií a žiaden iný bonus.

Kvalitný obraz, či vydarený český dabing sú veci, ktoré už musia byť samozrejmosťou, zvlášť pri vydaní na Blu ray, čo v prípade tohto filmu distribuovaného spoločnosťou Bontonfilm na DVD a Blu ray platí na 100 percent, avšak pri absencii akéhokoľvek zmysluplného bonusového materiálu ani nie je dôvod hodnotenie zvyšovať.

Liam Neeson totiž môže byť akokoľvek presvedčivý akčný hrdina, prsty mu môžete držať tak, až naberú bordovú farbu, no fakt, že scenár by pred dvadsiatimi rokmi hravo uspel v súboji Nebezpečnou pascou,  ale v súčasnosti občas pôsobí plocho, je iba ťažko odškriepiteľný.

Pavol Božík