Liam Neeson vyskočil z deväťdesiatok, no stále je v skvelej forme

Liam Neeson je vo výbornej forme. Neuveriteľného šesť a pol krížika sa mu hádať zrejme nikto neodváži. Ostáva iba veriť, že si nenabieha na kariéru nesmrteľného a nezraniteľného Stevena Seagala, pretože film Muž vo vlaku tak trochu zaváňa akciou deväťdesiatok, len Seagala vystriedal Neeson.

Michael McCauley žije spokojne bežný rodinný život bez akýchkoľvek výkyvov. Predáva poistenie, s rodinou žije za mestom, a do práce a späť dochádza pravidelným vlakom. Každý deň, už desať rokov, odkedy odišiel od polície. Dnešný deň sa moc nevydaril a rovnako ako vždy nastupuje do vlaku a teší sa domov. Zdraví známych sprievodcov, aj známe tváre. Dvere sa zatvoria, vlak sa rozbehne zo stanice a nič ešte nenasvedčuje tomu, že táto cesta bude úplne iná a že postava Liama Neesona si počas nej siahne na dno fyzických i psychických síl.

Po chvíľke jazdy si k nemu prisadne atraktívna žena a položí mu jednoduchú, trochu znepokojujúcu otázku: Aký ste človek? Pod vplyvom jej osobného kúzla, aj obálky s peniazmi, nechá sa Michael vtiahnuť do zvláštnej a smrtiacej hry. Musí vo vlaku nájsť niekoho, kto tam nepatrí. Keď neuspeje, príde o rodinu, ak uspeje, dostane odmenu. Odmietnutie sa neberie ako odpoveď. Vlak uháňa, tajomný vládca hry sleduje každý jeho krok a vzdialenosť do cieľovej stanice sa kráti. Než zastaví, šialená situácia vo vlaku sa premení v horúčkovité pátranie, bitky a streľbu. Je to hra alebo premyslený zločin? Kto je tajomný muž vo vlaku a prečo ho má nájsť?

Keby divák trochu popremýšľal, spomenie si behom chvíľky na tucet filmov s podobnou zápletkou, kedy sa bežná rutina zmení na drámu, počas ktorej treba nájsť toho zlého a v podstate ho vyradiť z hry. Nič nové. Trochu problém je v tom, že sa píše rok 2018 a nie 1998, ale v poriadku, dobrá akcia nikdy nie je strata času.

Ani Muž vo vlaku ňou nie je. Divák sa tých sto minút nenudí. Akcia i napätie rastú úmerne rýchlosti, ktorú vlak naberá na ceste medzi stanicami newyorského vidieka. Neustále sa niečo deje a dej veľmi plynulo a naozaj akčne speje do finále, ktoré prináša jedno príjemné prekvapenie v odhalení spolucestujúceho, ktorý do vlaku tak akosi nepatrí. Otázka je, ako sa bývalý policajt vyrovná s momentom, keď ho objaví, pretože je jasné, že ho objaviť musí. Tu už sa tvorcovia snažili skôr vykresliť charakter hrdinu, ktorý je na jednej strane tlačený do zločinu, ktorý ak nespácha, pochová vlastnú rodinu.

V príbehu Muža vo vlaku vlastne nie je nič, čo by divákovi mohlo prekážať. Má spád, dáva zmysel, rozohrané situácie sa postupne riešia. Problém sú prehnané a neuveriteľné efekty, napríklad ten, keď sa vlak rúti stanicou, na peróne stoja dvaja agenti, koľaji sú tak blízko, že by sa prechádzajúceho vlaku mohli dotknúť, no keď súprava okolo nich prefrčí, nepohne sa im ani golier na saku. A takýchto veselých momentov je vo filme viac.

Stále sa však neviem zbaviť tej pachute deväťdesiatych rokov, kedy sme podobné filmy hltali na katastrofálnych kópiách videokaziet. Jasná šablóna. Neohrozený hrdina, ktorý sa stane centrom diania v podstate náhodou a jeho cesta do cieľovej stanice. Sto minút mu držíte prsty, dojete pukance a idete domov.

Kto má rád Neesona v akčnej polohe, užije si to. Kto radšej Oskara Schindlera, prežije to s ním tiež. Suma sumárum, ak potrebujete večer vypnúť po ťažkom dni, nasadnite s Neesonom do vlaku. Môžete tú cestu s ním absolvovať desať rokov, každý deň a ani nemusíte o tom vedieť. Na túto však tak ľahko nezabudnete.

Pavol Božík
60%

Réžia: Jaume Collet-Serra
Hrajú: Liam Neeson, Vera Farmiga, Patrick Wilson, Sam Neill

Žáner: Akcia
Rok výroby: 2017
Distribuuje: Bontonfilm
Jazyková verzia: anglická s titulkami
Celkový čas: 104 minút
Premiéra: 18. január 2018