Petr Bende napísal pieseň svojim synom

Autor foto: Lenka Hatašová / Zdroj foto: Supraphon

Pieseň Přání napísal Petr Bende pred desiatimi rokmi a symbolicky ju venoval svojim dvom synom. Skladba potom čakala na svoj vývoj, kým ju Petr hudobne spracoval a nahral. Štúdiovej verzie sa song dočkal až na Petrovom poslednom albume Restart, ktorého sa producentsky ujal Dalibor Cidlinský a ktorý vyšiel vo vydavateľstve Supraphon.

Piesne na svoj posledný úspešný štúdiový album Restart pripravoval Petr Bende priebežne niekoľko rokov. Písal ich na cestách s gitarou alebo doma pri piane. Vlastne sa tak vrátil ku koreňom, kedy ešte týmto spôsobom pesničky bežne vznikali. Obnažené na dreň melódie, ktorá obstojí v striedmej interpretácii jedného nástroja a hlasu. Tak vznikala aj pieseň Přání pre jeho syna Matyasa.

Je to splnené prianie a vlastne taký vnútorný rozhovor s novým životom, ktorý prišiel na svet. Práve táto skladba predznamenáva aj ďalšiu cestu v hudbe, ktorá môže mať dve polohy, v ktorých hľadáme prepojenie. Jednu rýdzo akustickú a druhú energicky napojenú na razantné riffy celej kapely, opisuje pozadie vzniku piesne Bende.

Réžie a neobvykle aj kamery sa ujal renomovaný režisér Michal Kunes Kováč, s ktorým Petr Bende spolupracoval už na treťom videoklipe. Michal Kunes Kováč vytvoril veľa videoklipov pre popredné české skupiny na čele s kapelami Kabát alebo Slza, ale tiež svoje rýdzo filmárske počiny a spolupracoval i s mnohými slovenskými umelcami.

S Petrom je to náš tretí spoločný projekt a myslím si, že je opäť iný a originálny. Nakrúcali sme v bývalých kúpeľoch Bílina a tento priestor nám ponúkol neskutočnú paletu zaujímavých lokácií a možnosti hry so svetlami. Energia a divoké pasáže s kapelou sa striedajú s pokojným tempom až filmových záberov, dodáva ku klipu režisér.