Petra Janů oslavuje

Legendárna Petra Janů má hneď dva dôvody na oslavu. V tomto roku sa totiž zišlo jedno jej životné a jedno pracovné jubileum. Oba oslávi so svojimi fanúšikmi na koncerte v pražskej Lucerne, kde si ako prví budú môcť domov odniesť i speváčkin exkluzívny dvojalbum pesničkových rarít, z ktorých väčšina na CD vychádza vôbec po prvý raz.

Petra Janů začala spievať pred neuveriteľnými päťdesiatimi rokmi, počas ktorých si s úspechom vyskúšala takmer všetky štýly a žánre, ktoré v populárnej hudbe existujú. Vedľa piesní zahraničného a tuzemského stredného prúdu naspievala filmové a muzikálové melódie, šansóny, kompozície v štýle disco, soul a rock. Vždy sa prezentovala ako energická, moderná žena, ktorá sa nebojí svojho veku a dôstojne starne so svojim publikom. Vytvorila si svoj vlastný, nenapodobiteľný štýl a zostala sama sebou.

Rok 2022 je rokom, kedy Petra Janů oslavujú dve okrúhle jubileá. Polstoročie na scéne populárnej hudby a 19. novembra neuveriteľné sedemdesiate narodeniny. Oboje naraz oslávi s fanúšikmi už 19. októbra narodeninovým koncertom v pražskej Lucerne so svojou kapelou Amsterdam a s hosťami Petrom Jandom a mladým opavským spevákom Petrom Cieplým. Ten pre Petru a pre seba napísal medzigeneračný duet Odlišný generace.

Oslavujem 2×35 rokov, a tak každá moja polovica bude vďačná všetkým, ktorí so mnou moje jubileá prídu do Lucerny osláviť, smeje sa svojím charakteristickým srdečným smiechom spevácka ikona.

Darček speváčke a jej fanúšikom pripravil Český rozhlas v podobe 2CD Hity a rarity. Kompilácia je prierezom bohatej kariéry speváčky s jedinečným hlasom. Popri novom duete Odlišný generace prináša aj ďalšiu horúcu novinku. Pieseň Pár slov, ktorú si Petra Janů vyhliadla v repertoári americkej herečky a speváčky Cher.

Aktuálny dvojalbum prináša 46 piesní, z ktorých 35 vychádza na CD úplne prvýkrát. Pochádzajú z archívov Českého rozhlasu, Českej televízie, Supraphonu, Warner Music a ďalších. Diskofilovia na kompilácii nájdu najväčšie hity trojnásobnej Zlatej slávice, konkrétne Jedeme dál, Moje malá premiéra, Říkej mi, Už nejsem volná, Planeta lásky, A pak že je to hřích, Léta bláznivá a Má pouť. Väčšinou však vo verziách, ktoré ešte nikdy nepočuli.

V roku 1972 Petra Janů získala na speváckej súťaži talentov Mladá pieseň v Jihlave Strieborná reťaz tohto festivalu a zaujala aj predstaviteľov pražského divadla Semafor. Do tohto divadla nastúpila v sezóne 1972 – 73 a účinkovala v ňom takmer do samého konca 70. rokov. Doteraz nikdy nemali poslucháči možnosť počuť speváčkine nahrávky z hier v Semafore. Nájdu ich až na tomto projekte. Konkrétne piesne z hier Zuzana v lázni, Má hlava je včelín a Kytice, ktorá je najhranejšou hrou v dejinách Semaforu. Dočkala sa šiestich stoviek repríz a Petra Janů v nej úlohu Bludičky alternovala s Hanou Zagorovou.

V druhej polovici 70. rokov sa z Petry Janů stala rocková speváčka par excellence a sama speváčka má toto obdobie svojej kariéry asi najradšej a vrátila sa k nemu v minulom desaťročí na koncertoch so svojou skupinou Amsterdam. Z toho dôvodu ju veľmi prekvapili tri objavené nahrávky s rockovou skupinou Blue Effect, Nečekaná premiéra, Jdu zutá a Náhle blázen, ktoré sú tiež na narodeninový výber zaradené. Posledná menovaná je Petrinou verziou slávnej piesne Vladimíra Mišíka Slunečný hrob. Petra ju naspievala s českým textom Michala Horáčka Náhle blázen.

V roku 1985 vydal Supraphon album 12 Famous And Awarded Movie Songs, na ktoré naspievala piesne ocenené cenou Americkej filmovej akadémie, nominované, alebo ocenené najprestížnejšou filmovou cenou Oscar, a speváčke prinieslo za 200 tisíc predaných LP platní doma aj v zahraničí a Zlatú platňu Suprahonu. Pôvodne sa chystalo aj české vydanie albumu, ale nikdy k tomu nedošlo, hoci niektoré z celosvetovo preslávených piesní speváčka po česky naspievala. Na aktuálnom 2CD sú dve z nich, Evergreen, ktorú si do hudobného filmu Zrodila sa hviezda napísala Barbra Streisand a Petra Janů ju naspievala s českým textom Eduarda Krečmara, Pláč. Pri filmových melódiách je nutné spomenúť na tomto projekte prvýkrát vychádzajúce nahrávky piesní z filmov Cigáni idú do neba, Moulin Rouge a Bony a klid.

Veľkým hitom sa v roku 1987 stala pieseň Karla Svobodu a Karla Šípa Hou hej hou, všichni tancujou, ktorú speváčka nahrala so slávnymi diskdžokejmi Jiřím Počtom, Milošom Skalkom, Jakubom Jakoubkom, Jožkom Zemanom, Petrom Salavom, Jaromírom Tůmom a Oskarom Gottliebom. Na albume Lovin´ určenom na export, našli Jan AdamJan Fiala, zostavovatelia kompilácie, skutočnú raritu. Ide o anglickú verziu spomínanej kultovej piesne, v ktorej je Petriným partnerom Miroslav Žbirka. Kto iný ako Miro, ju mohol u nás anglicky na sklonku 80. rokov naspievať, však?, hovorí speváčka, ktorá je dodnes hrdá na to, že naspievala práve túto pieseň, v ktorej bol ako v jednej z prvých u nás použitý rap.

Petra Janů zažila vďaka absolútne famóznemu stvárneniu Madame Thenardiér v jednom z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias, Bedári (Les Misérables), začiatok muzikálového boomu v Československu (1992). Následne sa stala vyhľadávanou muzikálovou hviezdou a narodeninový dvojdisk pripomína jej pôsobenie v muzikáloch piesňou Žárlím, ktorú spievala ako kráľovná víl Titánia v muzikáli Sny nocí svätojánskych. Priaznivci Petry Janů určite ocenia, že kompilácia obsahuje aj speváčkine duetá s Petrom Kolářom, Karlom Gottom a Petrom Jandom z muzikálov Keby tisíc klarinetov, Fantom opery a Nech žije rokenrol!. A tiež speváčkine verzie hitov z repertoárov Karla Gotta, Elvisa Presleya, Franka Sinatru, Lizy Minelli, Jennifer Rush, Celine Dion, Toma Jonesa a skupiny Queen.

V polovici osemdesiatych rokov napísali Eduard KrečmarKarel Svoboda speváčke s nezameniteľným hlasom hit S láskou má svět naději, s ktorou v roku 1986 vyhrala Zlatú Bratislavskú lýru. Je až neuveriteľné, ako aj po viac než 35. rokoch, je pesnička stále aktuálna a dnes možno i viac apelujúca, než vtedy. Zaželajme s odkazom tejto piesne Petre Janů len to najlepšie k obom jej jubileám.