Pieseň o snehových vločkách

Martin Harich nahrával vianočnú pieseň na tropickom ostrove. A spomínaná pesnička je doslova iba jednou z mnohých vločiek, ktoré sa v poslednom čase rozsnežili v jeho umeleckom živote. Zosypal sa v ňom totiž povstalecký album, dvojmesačný pobyt v USA, premiéra muzikálu a nový vianočný singel Carol Of The Bells.

Koncertovať sa nedá, tak sa snažím tvoriť ako sa len dá. Celé dva roky komponovania hudby do muzikálu A Christmas Carol pre divadlo v Yorktown Stage v štáte New York mi pomáhalo neupadnúť na duchu. Teraz máme po premiére a ja mám pred sebou čistý kreatívny priestor, teší sa sympatický spevák.

Carol Of The Bells je emotívna vianočná pieseň, pôvodne písaná pre muzikál, v ktorého príbehu sa niekoľkokrát vystihuje v rôznych náladách. Kvôli pandémii bol tento medzikontinentálny pracovný proces pekne farebný. Pôvodne mal mať muzikál premiéru už minulý december. Divadlá boli ale zavreté.

Počas pandémie som do USA musel cestovať vždy cez niektorú tretiu, kde som trávil 14 dní mimo Schengen. Až potom som mohol legálne prekročiť hranice Spojených štátov. Toto pravidlo platilo pre všetkých občanov EU. Minulú jeseň som sa takto ocitol na Bermudách a okrem toho, že ma tu zrazila motorka, vznikla tu práve skladba Carol Of The Bells. Bavil som sa faktom, že píšem vianočnú pieseň o snehových vločkách na tropickom ostrove. Dokonca som vo finálnej verzii nechal pôvodnú nahrávku môjho demo spevu z Bermúd, takže ak sa do nej trochu započúvate – v pozadí je počuť cikády a exotické vtáky. Práve, keď som na prechádzke po okolí počúval demo toho, čo som vytvoril, narazila do mňa motorka. Asi aj preto som s touto piesňou zvláštne prepojený a rozhodol som sa ju vydať a naspievať ako vlastný vianočný singel. Symbolizuje pre mňa akúsi kapitolu života a dva roky práce na muzikáli v Amerike, spomína Martin Harich.

Spevák pred časom vydal album zhudobnených povstaleckých básní učiteľa a bojovníka proti fašizmu Karola Pajera, Utajený hrdina, ktorý vyšiel na výročie SNP a spevákove narodeniny. Doteraz bol k dispozícii v digitálnej forme, pred pár dňami vyšiel na CD. Na albume je 10 piesní, vrátane bonusovej – úspešnej skladby Tichý večer.