Pocta slávnym hlasom

Najnovší výber predstavuje Václava Hybša v trochu inom svetle – s melódiami a piesňami, ktoré patria len tým najväčším hlasom populárnej i vážnej hudby. Nemôžu teda chýbať Karel Gott, Waldemar Matuška, Helena Vondráčková, Lucia Bílá, Věra Špinarová a ďalší. Kompilácia Pocta slavným hlasům vychádzajúca vo vydavateľstve Universal Music prináša piesne, z ktorých mnohé vychádzajú na nosiči vôbec po prvý raz.

Václav Hybš je legendou československej populárnej hudby už od 60. rokov. Pri výbere repertoáru sa vždy orientoval na skladby, ktoré mali a dodnes majú zaručenú obľubu pri širokom poslucháčskom okruhu. Podiel na ich úspechu mali aj dokonalé, atraktívne a vtipné inštrumentácie, vyhýbajúce sa novátorským experimentom.

Pri výbere toho, čo budeme hrať, sa riadim citom, vyhlásil už pred rokmi Václav Hybš. Sú totiž hranice, ktoré nemožno prekročiť, aby som našich poslucháčov nestratil. Odmietam interpretovať vykonštruované, hoci aj umelecky zaujímavé záležitosti, ktoré by sme ale nakoniec hrali len pre seba. Podriaďujem sa požiadavkám poslucháčov. A že to nie je zbytočná práca, o tom nás presviedča odozva u publika.

Václav Hybš spolupracoval snáď so všetkými domácimi spevákmi populárnej hudby. Vždy mi išlo o to, aby som pre nich vymyslel niečo, čo ešte nikdy predtým nespievali. Aby som ich prekvapil a pre svoj nápad som sa súčasne nadchol, zveril sa muzikant  skladateľ.. Mimoriadne sa mu darilo aj s spevákmi vážnej hudby, ktorí dosiahli svetové renomé – napríklad s Evou Urbanovou, Petrom Dvorským, či so Štefanom Margitom.

Pesničky, ktoré na tomto dvojalbume nájdete, vznikli v rokoch 1966 – 2006, a našli sme ich v archívoch Supraphonu, Českého rozhlasu, Warner Music, Multisonicu a predovšetkým v archíve Českej televízie. Na 2CD zaradili predovšetkým doposiaľ nevydané nahrávky, ktorých je 26 a v tvoria v podstate polovicu kompilácie, opisuje výnimočnú skladačku jeden z jej spoluautorov, producent a publicista Jan Adam.