Poklad Mariána Vargu

Spoločnosť Mariána Vargu, ktorá sa stará o hudobný odkaz jednej z najvýraznejších osobností (česko)slovenskej hudobnej scény spustila crowdfundingovú kampaň na vydanie publikácie s notovými zápismi skladieb, ktoré napísal mladý Marián Varga ešte počas svojich štúdií na Ľudovej škole umenia. Publikácia je doplnená príbehmi o skladateľovi od Mariána Jaslovského, Daniela Heviera, Vladimíra Bokesa a Tomáša Berku a taktiež od Dany Belicovej, ktorej svoje detské noty v roku 1962 venoval. Spolu s knihou vyjde aj nahrávka skladieb v podaní klaviristu Ivana Šillera. Projekt doposiaľ podporilo vyše 150 fanúšikov a ešte pár dní je možnosť vybrať si svoju odmenu a prispieť tak k jeho vzniku.

Keď bol Marián Varga žiakom ĽŠU, napísal pre svoju spolužiačku Danku Belicovú cyklus štyroch klavírnych miniatúr, ktoré 16. júna 1962 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ako dvanásťročná odpremiérovala. Po takmer 60 rokoch pani Belicová vytiahla tento rukopis zo svojho archívu a dala ho k dispozícii Spoločnosti Mariána Vargu, ktorá sa rozhodla vydať tieto kompozície spolu s ďalšími Mariánovými skladbičkami z detstva, kedy okrem hudobnej školy navštevoval aj slovenského skladateľa Jána Cikkera, ktorý ho učil komponovať.

Minulý rok nám pani Belicová dala tento rukopis nôt k dispozícii, aby sme ho mohli posunúť ďalším generáciám. Keďže sa zachoval iba zlomok Mariánových rukopisov, ide o skutočnú vzácnosť, hovorí Janka Vargová. Vydávame ho spolu s ďalšími jeho detskými skladbami vo forme bohato ilustrovaného zošita s príbehmi i s audionahrávkou skladieb v podaní klaviristu Ivana Šillera, dodáva.

Noty takmer 20 klavírnych skladieb, ktoré skomponoval Marián Varga ako 12 – 15 ročný, vydá Spoločnosť Mariána Vargu vo forme plnofarebnej, 70-stranovej publikácie s autorskými ilustráciami Hany Križanovej známej pod umeleckým pseudonymom Han Illu. Noty však budú doplnené aj originálnymi príbehmi o Mariánovi od známych osobností – Mariána Jaslovského, Daniela Heviera a tiež autentickými spomienkami na okolnosti, za akých skladby vznikali, od jeho bývalých spolužiakov a priateľov Vladimíra Bokesa, Tomáša Berku a samozrejme pani Dany Belicovej.

Ako nedeliteľná súčasť projektu vzniká aj nahrávka v podaní všestranného klaviristu Ivana Šillera, ktorý už mal príležitosť časť diela odohrať naživo vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu na festivale Konvergencie v septembri tohto roku. Nahrávanie je plánované na koniec novembra na koncertom krídle Fazioli, jednom z najlepších nástrojov, ktorý je aktuálne na Slovensku klaviristom k dispozícii.

Cyklus 17 skladieb je zaujímavý tým, že obsahuje skladby rôznej náročnosti a rozsahu. Od jednoriadkových skladieb sekúnd až po koncertantné, ktoré sú určené pre vyspelejších klaviristov. Marián mal veľmi rád hudbu Stravinského, Bartóka, Haydna – všetky jeho lásky nájdeme aj v jeho klavírnej tvorbe. Zároveň v jeho skladbách nájdeme motívy, ktoré používa vo svojich známejších piesňach. Cyklus je výbornou vstupnou bránou do originálneho umeleckého sveta Mariána Vargu a čím skôr ho začnú deti a pedagógovia spoznávať, tým lepšie, hovorí Ivan Šiller, ktorý je aj mimoriadne skúseným a aktívnym pedagógom.