Poletíme? kričia Chce to hit!

S predchádzajúcim albumom Turbošanson to mali českí Poletíme? slušne našliapnuté. Teraz, po takmer štyroch rokoch je zrejmé, že na sebe neprestávajú pracovať a právom stúpajú koncertne i hudobne. Zmeny v zostave, spoločné turné s Divokým Billom i množstvo klubových koncertov, z ktorých je väčšina vypredaná – to všetko robí z početného ansámblu okolo frontmana a výtvarníka Rudolfa Brančovského jednu z najrýchlejšie rastúcich českých kapiel. Teraz nastal čas potvrdiť to ďalším radovým albumom. Novinka s úderným názvom Chce to hit! a o nič menej úderným obsahom je už na trhu.

Ľudia, ktorým verím, a ktorí už náš nový album počuli, hovoria, že je to veľký posun vpred. Ako tvorcovi, ktorý zatiaľ nemá od svojho diela odstup, sa mi to hodnotí ťažko. Viem však, že to bude veľmi dobrý album a pocitovo tuším, že pre nás bude na dlhú dobu určujúci, komentuje Rudolf Brančovský piaty album.

Šesťnástim novým piesňam nechýba nič z toho, čím si osemčlenná partia získava množstvo fanúšikov naprieč republikou. Vtipné a priamočiare texty zo života, presvedčivá interpretácia, svižná rytmika a farebná nálada i nákazlivá energia nespútaná žánrovými škatuľkami sa na Chce to hit! môžu navyše popýšiť originálnym, do detailov spracovaným zvukom. Veľký podiel má na ňom Jiří Topol Novotný, ktorý kapelu priviedol do štúdia Davida Kollera v Mikulove a na albume sa spoločne s Brančovským podieľal i ako producent. Všetko potom dotiahol do finálnej podoby pri masteringu Ecson Waldes.

Ďalšou zásadnou zmenou, ktorá mala vplyv na súčasný zvuk Poletíme?, je tá v zložení kapely. Obmena zostavy album ovplyvnila hlboko a nádherne. Sme ako rodina. Bratia, ktorí sa majú radi a je to počuť na albume rovnako ako na koncertoch. Chlapci muzikantsky rastú a získavajú skúsenosti. Vrátane mňa získavame v novej zostave predovšetkým sebadôveru. Sme svorka vlkov, ktorá vie, kde je mäso. Bežíme spoločne lesom, a v tom pohybe je nám nádherne. Takže najväčšia zmena je pohyb, hovorí k tomu Brančovský.

Poletíme? majú evidentne nakročené k tomu, posunúť sa na svojej ceste na ďalšiu úroveň. Ako napokon dokazuje titulný song, nechýbajú im ani hitové ambície, pri tom ale zostávajú verní sami sebe a svojmu roky tvarovanému rukopisu.

Záleží, čo je hit? Pieseň, po ktorej sa v rádiu lepšie sústredite na reklamu? Takú, dúfam, na našom albume nenájdete. Náš Hit je ľahká paródia muzikantského zmýšľania s autobiografickými prvkami. Takže áno, chceme, aby nás hrali rádiá, ale podriaďovať sa nehodláme, vysvetľuje líder kapely a charizmatický výtvarník.

Napriek nemalým cieľom si Poletíme? zachovávajú pokoru a vedomie, že hlavné je neprestávať na sebe pracovať, čo dokazujú i slová frontmana: Myslím, že to kedysi povedala Hana Hegerová. S úspechom prichádza zodpovednosť. A to sa ma, keď som to pred mnohými rokmi počul, veľmi dotklo. Táto veta ide s nami od prvého vypredaného koncertu pre 80 ľudí pred šiestimi rokmi v maličkom klube Desert v Brne.