Waldemar Matuška: 90

Niektoré veci jednoducho nie je možné vymyslieť lepšie a medzi také patrí aj prvá LP Waldemara Matušku – Zpívá Waldemar Matuška. Písal sa rok 1965 a vtedajšou stratégiou Supraphonu bolo zostaviť prvé nahrávky umelcov z jednotlivých hitov. Vďaka tomu sa podarilo vytvoriť dodnes platný profil prvej fázy Matuškovej úspešnej kariéry.

Waldemar Matuška bol zjavom i hlasom mužný, technicky i výrazovo výborne vybavený spevák s potrebným citom pre výber repertoáru. Je nepochybné, že songy zo semaforského obdobia (Árie měsíce, Písnička pro Zuzanu, Tereza alebo duet s Evou Pilarovou Ach, ta láska nebeská) prispeli k jeho štartu do výšin českého popu.

Repertoár dopĺňal americkými filmovými piesňami (Buď pořád se mnou), ľudovými (Jó, třešně zrály, Růže z Texasu) alebo vhodnými domácimi (Nebeskej kovboj, Divoký koně), vďaka čomu vznikol akýsi westernový Waldemar. To však stále nebolo zďaleka všetko, čo mohol ponúknuť, čo dokazujú typovo odlišné skladby Mrholí, Slaný déšť či Mám malý stan. Jiří Šlitr či Karel Mareš mu napísali hneď niekoľko ideálnych melódií a Jiří Suchý či Jan Schneider ich otextovali na pesničky právom označované ako nezabudnuteľné.

Jeho vystúpenia pôsobia dojmom, ako ktosi o Matuškovi povedal, akoby medzi nás prišiel, pretože vonku počul, že sa tu hrá a spieva a chce v družnej spoločnosti nejako prispieť k dobrej pohode. V tom je snáď tiež hlavné tajomstvo jeho popularity, predovšetkým medzi mládežou, ktorá v ňom vidí staršieho kamaráta. V tomto tóne sa nesú i dopisy, ktoré prichádzajú na jeho adresu. Také puto dôvery a porozumenia medzi umelcom a divákmi nebýva práve častým javom. O to väčší je to záväzok pre umelca, ktorého skúsenosti a umelecké predpoklady spolu s potrebnou disciplinovanosťou môžu viesť k ešte väčším úspechom, píše Pavel Grym v sleevenote LP z roku 1965.

Štýlovo ikonický obal, nový vinylový remastering či pôvodný sleevenote symbolizujú túto výročnú reedíciu pri príležitosti Matuškovej nedožitej júlovej 90-ky. Definitívny kus výnimočných spomienok na vstupnú etapu jeho zaslúženej a stále trvajúcej popularity vydáva Supraphon na LP.