Pražský výběr dokumentuje Na Václavským Václaváku

Autor foto: Jan Malíř, Zdroj foto: Warner Music CZ

Legendárna skupina Pražský výběr tesne pred najväčším koncertom svojej kariéry vydala dvojalbum Na Václavskym Václaváku. Nahrávky zachytávajú prvopočiatky Výběru ešte s Ondrejom Soukupom a aj jeho známejšiu podobou s Vilémom Čokom.

Dvojalbum Na Václavskym Václaváku je mimoriadnym dokumentom obdobia a pamiatkou na začiatky rockového Výběru, ktorý sa stal legendou hneď po zahájení svojej činnosti. Jedná sa o prvé oficiálne vydanie unikátnych archívnych nahrávok z rokov 1980 – 1982 na 2CD.

Prvý album predstavuje Pražský výběr ako ojedinelý zjav na domácej rockovej scéne a prostredníctvom úryvkov z dobovej tlače poukazuje na všetky jeho rozpory, ktoré dráždili súdruhov. Kombinuje záznamy klubových vystúpení v Blansku a v pražskej Chmelnici. Druhý album obsahuje záznam jedného z posledných koncertov Výběru (pred zákazom) v brnenskej hale Rondo.

Poslucháči tak dostávajú jedinečnú príležitosť sledovať genézu niektorých slávnych piesní Pražského výběru. Mnohé z nich hrala skupina na zaznamenaných koncertoch vôbec prvýkrát, či v pôvodnej podobe a na nasledujúce radové albumy sa dostali v úplne inom šate. Pražský výběr (Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Jiří Hrubeš, Jiří Tomek) je navyše zachytený vo svojej prapôvodnej podobe s Ondřejom Soukopom za basou, aj v ďalšej známejšej zostave s Vilémom Čokom.

Na pripravovanom  najväčšom koncerte v histórii skupiny Last Or Forever, ktorý bude 7. decembra 2016 v pražskej O2 aréne, vystúpi  Pražský výběr so všetkými svojimi členmi, teda aj s  Ondřejom Soukupom, Jiřím Tomkom a Jiřím Hrubešom, ale samozrejme i s Klaudiom Kryšpínom za bicími. Český národný symfonický orchester bude riadiť dirigent Metropolitnej opery v New Yorku Steven Mercurio. Ako hostia vystúpia  David Koller, Vojtěch Dyk, Monkey Business a Gabriela Beňačková.

Pražský výběr je legendárna rocková skupina, ktorú založil Michael Kocáb v roku 1976. Na začiatku hrala jazz rock, od počiatku 80. rokov sa stala jednou z najvýznamnejších skupín tzv. novej vlny. V rokoch 1982–1986 bola socialistickým režimom zakázaná. Počas svojej pôsobnosti nahral Pražský výběr vedľa kultového albumu Straka v hrsti, aj ďalšie albumy a filmovú hudbu. Na svojom konte má veľa vypredaných športových hál, zahraničné koncerty a tiež celovečerný autobiografický film Pražákům je hej. Za pripomienku stojí koncert Adieu CA k ukončeniu okupácie ČSSR sovietskou armádou, na ktorom hosťoval aj Frank Zappa, koncert na Floride pre kubánskych uprchlíkov, či koncertné turné 2012, ktoré si prišlo pozrieť vyše 100 000 fanúšikov.