Prúdy štartujú letnú časť turné

Foto: Patrik Ratajský

Pavol Hammel a legendárna skupina Prúdy štartuje letnú časť The Best Of Tour 2018. Najväčšia koncertná šnúra skupiny Prúdy v novodobej histórii vypukne 27. júla koncertom v Mestskom amfiteátri v Trnave. Spevák, skladateľ a textár Pavol Hammel venuje šnúru pamiatke svojim kolegom Mariánovi Vargovi a Fedorovi Frešovi, ktorý odišiel do hudobného neba len nedávno. Na jeho miesto basgitaristu nastúpi do kapely Anton Jaro, ktorý s Pavlom Hammelom nahrával album Stretnutie s tichom z roku 1978.

Marián Varga a Fedor Frešo boli moji kamaráti, hudobníci, s ktorými sme vlastne začali písať históriu slovenskej, ale aj československej rockovej hudby nahraním albumu Zvonky zvoňte. Od jeho nahratia uplynulo 50 rokov a preto je vlastne aj toto turné, kde si na nich spomenieme a pripomenieme si tak ich zásadný hudobný vklad do tvorby skupiny Prúdy, spomína Pavol Hammel.

Na turné sa skupina predstaví v zostave – Pavol Hammel – spev, vokály, španielska gitara a ústna harmonika,  František Griglák – gitary a vokál, Peter Preložník – klávesové nástroje, Igor Teo Skovay – bicie a perkusie. Fedora Freša nahradí v kapele Anton Jaro. Kontrabasista a basgitarista, ktorého prezývajú Toník, hrával s Dežom Ursínym a v skupine Fermata a koncertuje so svojim jazzovým triom. Účinkoval v Nemecku v Broadwayských muzikáloch a operetách a mal tu česť letieť s Miles Davisom v jeho lietadle.

Vyberať nového basáka bolo samozrejme ťažké najmä po psychickej stránke. Našťastie sme ale mali dosť adeptov na pozíciu basgitaristu v skupine Prúdy. Výber som nerobil sám, ale nechal som vyjadriť sa aj ostatných členov kapely a promotéra nadchádzajúceho turné. Mojim hlavným kritériom bolo, aby bol vynikajúci hráč, vedel hrať aj na kontrabas, vedel spievať a ideálne by bolo, aby mal niečo spoločné aj s predchádzajúcimi umeleckými etapami Prúdov. A tak voľba padla na Antona Toníka Jara, ktorý toto všetko spĺňa, nahrával napríklad so mnou album Stretnutie s tichom z roku 1978 a má voľné termíny na všetky koncerty turné,“ konštatuje Pavol Hammel.

Prúdy štartujú turné 27. júla koncertom v Trnave. Na šnúre budú spolu so svojimi fanúšikmi spomínať pri svojich najväčších hitoch. Na koncertoch Prúdy predstavia nedávno vydanú výberovku The Best Of, ponúknu prierez celou tvorbou Prúdov ako aj najväčšie hity Pavla Hammela z čias sólovej kariéry. Naživo zaznejú nezabudnuteľné skladby Zvoňte zvonky, Podnájom, Čierna ruža, Medulienka či Chlapci z mesta. Protagonisti si pre divákov pripravili viac ako dvojhodinovú show, v ktorej ponúknu to najlepšie, čo sa skladieb a ich prevedenia týka.

Teším sa na kontakt s publikom, znamená pre mňa veľmi veľa, však preto ešte hrám. Ale aj si beriem od publika to, čo im dávam. A keď funguje spätná väzba, tak je to ideálne. Po týchto nečakaných úmrtiach priateľov-spoluhráčov je to určite posledné turné skupiny Prúdy z jednoduchého dôvodu, že už z legendárnych Prúdov sme zostali len dvaja Fero Griglák a ja, uzatvára Pavol Hammel.

PRÚDY THE BEST OF TOUR 2018
27.07. Trnava
29.07. Banská Štiavnica
07.09. Lipany
14.09. Trstená
12.11. Spišská Nová Ves
13.11. Prešov
14.11. Michalovce
15.11. Košice
19.11. Prievidza
20.11. Banská Bystrica
21.11. Trenčín
23.11. Nitra
26.11. Martin
27.11. Liptovský Mikuláš
28.11. Ružomberok
29.11. Žilina
02.12. Lučenec
03.12. Poprad
09.12. Bratislava