Punkový hold Made in Czechoslovakia

Skupina IneKafe si splnila sen. Myšlienka vzniku albumu coververzií bola v kapele prítomná už roky. Ale až začiatkom tohto roka sa kapela zavrela do štúdia a nahrala celý album Made in Czechoslovakia. Výber pesničiek bol zameraný na skladby, ktoré boli hitmi, keď členovia kapely boli malí a pesničky počúvali z rádia. V súčasnosti si na ne zaspomínali, vybrali tie najlepšie a nahrali ich podľa svojho gusta v pop-punkovej podobe. Jedná sa o skladby z obdobia 80tych rokov, teda ešte z čias spoločného Československa. Album obsahuje päť slovenských a päť českých piesní a vychádza digitálne, na CD a budúci rok aj na vinylovej LP platni.

Chceli sme si splniť náš veľký sen, nahrať známe pesničky, ktoré sme počúvali, keď sme boli malí a navštevovali sme základnú školu v období ČSSR. Vtedy sme počúvali kopec piesní z jedného rádia, lebo doba bola úplne iná ako dnes, nebolo toľko rádií, Spotify a iné digitálne možnosti počúvania hudby. Aj my sme mali svoje obľúbené piesne a zároveň sme snívali, že aj my budeme slávna kapela. A teraz, po toľkých rokoch, sme sa rozhodli tieto naše obľúbené skladby z detstva, keď už sme teda tá slávna kapela, nahrať po svojom, s humorom vysvetľuje Vratko Rohoň koncepciu albumu a s nadšením dodáva: Podľa reakcií na naše prvé single Vymyslená a Holky z naší školky, fanúšikovia to prijali veľmi dobre a majú pre to pochopenie, aj keď boli hlasy, ktoré sa pýtali, či už nemáme na to, skladať nové pesničky, ale pre nás to bola výzva a hlavne splnený sen. Sme veľmi spokojní, ako sme to podľa nášho štýlu dali!

Pilotnú zo skladieb, hit Vymyslená od kapely Elán, chalani ponúkli svojim fanúšikom ešte pred mesiacom. Zaujímavosťou piesne je, že aj napriek tomu, že sa v nej spieva vláčikom do Modry, v skutočnosti cez Modru žiadna železničná trať nevedie. Inekafe túto skladbu oživila presne po 40tich rokoch a milé je, že ľudia aj dnes, rovnako ako vtedy, upozorňujú na túto šikovnú textovú hračku Borisa Filana, ktorej pointou je samotný názov pesničky.

Ďalšou ochutnávkou albumu Made in Czechoslovakia, bola skladba Holky z naší školky, najpredávanejšia pieseň v histórii Československa, ktorej sa predalo cez 2 a pol milióna nosičov. Skladba vznikla v roku 1982 a text vtipným spôsobom popisuje postupnú premenu vzťahu chlapcov a mladých mužov k dievčatám a mladým ženám. Pôvodne ju naspievali českí speváci Stanislav Hložek a Petr Kotvald. Je super, že moja čeština prešla pomerne bez pripomienok u našich českých bratov. Ani jeden negatívny komentár, skôr pochvala. Je to pre mňa dosť satisfakcia, snažili sme sa, dodáva Vratko.

Ako tretí singel, zároveň s vyjdením celého albumu, kapela vypustila známu Hammelovku ZRPŠ. Túto skladbu si pamätám vôbec ako prvú z telky. Keď som ju videl prvýkrát, bol som dieťa, dnes mám deti ja sám a ako rodič chodím na ZRPŠ. Je milé, ako človek rastie spolu so skladbou, dopĺňa líder kapely.

IneKafe predávajú album exkluzívne na vlastnom webe, po troch mesiacoch bude nahrávka dostupná u všetkých predajcov hudby.