Radůza začína Kupředu plout

Kupředu plout je dielo, ktoré Radůza napísala špeciálne na objednávku Symfonického orchestra Českého rozhlasu. Tento netradičný, formou výnimočný hudobný projekt spracováva osud Anity Garibaldi, ktorá je v Latinskej Amerike a v Taliansku veľmi populárnou hrdinkou. Celý príbeh sleduje Anitinu púť z rodnej Brazílie až do Talianska, kde sa so svojím mužom pripojila k hnutiu talianskeho risorgimenta a spolu s ním sa usilovala o zjednotenie Talianska.

V príbehu tejto výnimočnej ženy, ktorá je v Taliansku a v Latinskej Amerike prezývaná Hrdinkou dvoch svetov, som sa zamerala na jej vzťah s Garibaldim, rozprávaný očami sotva dospelého mladíka, ktorý ju platonicky miloval. Viac než politickú situáciu v Taliansku v polovici 19. storočia a risorgimento riešim vzťah dvoch ľudí na pozadí historických udalostí. I jej vzťah s Garibaldim je totiž predmetom legiend, ktoré o Anite kolujú, a myslím si, že stoja za priblíženie českému publiku. Tiež ma zaujíma zamýšľať sa nad tým, ako žili obyčajní i výnimoční ľudia vo výnimočných časoch, hovorí na margo projektu Radůza.

Pre tento špecifický námet si zvolila hudobné stvárnenie, ktoré sa najviac blíži k melodráme. Koncertný záznam obsahuje jej pôvodné a doposiaľ nevydané pesničky, niektoré zaznejú samostatne či s jej kapelou, ktorú tvorí gitarista Josef Štěpánek a perkusionista Miloš Dvořáček, ale i v sprievode symfonického orchestra. Celým hudobným dielom poslucháča sprevádza hlas herca Miloša Stránského. Radůze sa podarilo neobyčajné spojenie hudby a slova v silnom príbehu o životnej láske. Človek nemal ani na chvíľku čas si vydýchnuť. Napäto som sledoval každý takt jej piesní, či uprostred rezonujúce slová Miloša Stránského, prezradil Jakub Čížek, riaditeľ Symfonického orchestra Českého rozhlasu.

Nebola to moja prvá skúsenosť s orchestrom. Tento projekt bol výnimočný, pretože som napísala celovečerný program špeciálne pre Symfonický orchester Českého rozhlasu. Dirigentom bol môj spolužiak z konzervatória Jan Kučera a i v orchestri bolo veľa mojich spolužiakov, takže na mňa boli dobrí a ja som sa cítila dobre, čo je na finálnom výsledku počuť, dodáva s úsmevom Radůza k práve vydávanému albumu.