Rok Václava Neckářa

Václav Neckář v tomto roku oslávi 80. narodeniny. Supraphon začína oslavovať Neckářov rok už v týchto dňoch – reedíciou jeho prvého albumu, ktorý sa skladá zo samých hitov. Reedícia albumu Václav Neckář zpívá pro mladé nie je ani zďaleka určená len pre pamätníkov. Ikonické piesne ako Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě či Lékořice už zľudoveli. Album vychádza v reedícii na vinyle. Fanúšikovia si ho môžu zakúpiť tiež na CD a digitálne – v oboch prípadoch s mnohými bonusmi.

Neckářov jubilejný rok sa začína obhliadnutím za jeho prvým albumom. Ako bolo vtedy zvykom, šlo o výber predovšetkým singlov, v tomto prípade výlučne z rokov 1965 a 1966. Bola to éra rýchleho nástupu tohto legendárneho českého umelca, ktorého podporili tvorcovia okolo Divadla Rokoko, Tanečného orchestra Čs. rozhlasu či kapely Mefisto. V tej dobe spevákov bežne sprevádzali big bandy i malé elektrifikované súbory, pretože repertoár bol pomerne rôznorodý. Na debute sa tak vedľa seba objavili piesne skoro swingové, skoro westernové, skoro bigbítové i skoro komediálne – všetky obdivuhodne držiace pohromade vďaka Václavovmu typickému chlapčenskému, optimistickému hlasu, ktorý bol jedinečný a nemal konkurenciu.

Na hitových singloch pracovala vtedajšia skladateľská elita na čele s Jiřím Bažantom, Jaromírom Vomáčkom a Bohuslavom Ondráčkom. Texty doplnili nemenej skúsení Jan Schneider či Ivo Fischer.

Debutový album je po obsahovej i formálnej stránke retro v tom najlepšom zmysle slova, vrátane titulnej fotografie. Reedícia má nový mastering, rekonštruovaný obal a vinyl hmotnosť 180 gramov. Hudobný dramaturg a novinár Miloš Skalka k reedícii vhodne vybral desať bonusových piesní pre CD a digitálnu verziu.

Mladosť z názvu už síce pre poslucháčov neplatí a Václav bude mať tento rok osemdesiat, čas však túto bitku prehráva. Ľahko zapamätateľné, textovo chytré a dobovo pestrofarebné pesničky mali, majú a vždy budú mať svojich vďačných fanúšikov v každom veku, dopĺňa šéfproducent Supraphonu Karel Deniš.

Václav Neckář pripravuje na jeseň tohto roka, konkrétne na 22. októbra, špeciálny narodeninový galakoncert v pražskom Divadle Hybernia, s mnohými hosťami. Vydavateľstvo Supraphon pripravuje pre jeho fanúšikov ďalšie prekvapenie v podobe exkluzívnych nahrávok na 4CD.