Rozprávka o bezbrehej láske

Zrejme s nepísanou pravidelnosťou troch rokov sa spevák Martin Chodúr vracia na scénu s novým albumom nazvaným Tisíc a jedna noc. Ten je nasledovníkom tri roky starého fantastického vianočného albumu Hallelujah a šesť rokov starej radovky označenej jednoducho 3. Názov albumu automaticky navodzuje rozprávkovú atmosféru. Čiastočne možno súhlasiť. Pretože ako autor hudby i textov všetkých piesní spieva v tej titulnej: Stvoříme tisíc příběhů. Nakoniec ich je trinásť plus úvodné intro. A hádam tým sa oplatí začať.

Večné porovnávanie Martina ChodúraTomom Jonesom je už tak ohraná pieseň, že nech je akokoľvek milá a pravdivá, opisy by som smeroval inou cestou. Napríklad tam, že prostredníctvom svojich predchádzajúcich nahrávok Martin Chodúr dávno presvedčil nielen svojich fanúšikov, že si dokáže bravúrne poradiť s čímkoľvek. Takže ak je jeho tvorba multižánrová, nie je to preto, že by sa nevedel rozhodnúť, ktorým smerom sa vydať, ale preto, že to tak cíti. A čuduj sa svete, nech sa spod toho oblúka, pod ktorým sa cesty rozchádzajú hoci i trinástimi žánrovými smermi vyberie kamkoľvek, vždy je to pre neho oblúk víťazný. Kam si to nasmeroval tento raz, naznačuje v necelú minútu dlhom intre, do ktorého čiastočne spojil všetko to, čo na poslucháča v nasledujúcich minútach čaká.

Názov albumu Tisíc a jedna noc navádza k tomu, že to bude rozprávkový album. Bude? Nebude? Bude i nebude! Tým magickým rozprávkovým spôsobom je taký iba Malý kousek nebe, v ktorom hlavnú úlohu hrá hneď niekoľko literárnych i rozprávkových hrdinov. Tým najrozprávkovejším na celej platni je Aladdin. Ale samozrejme, ani táto pesnička nie je o sezame, ktorý by sa mal otvoriť pred Alibabom a družinou jeho zbojníkov.

Nech už boli dôvody akékoľvek, nový album Martina Chodúra je predovšetkým o láske. O nekonečnej láske k svojej priateľke (či k žene všeobecne), o bezbrehej láske k svojmu synovi, o milosti k prírode, o láske k umeniu a k tomu, čo môže robiť ako jeden z najlepších a najvyhľadávanejších interpretov a autorov, ktorých tu konečne máme. Jednoznačným motívom trinástich piesní je láska. Že to tak bude, napovedal svojho času už pilotný singel Amor, ktorý zároveň naznačil i to, že sa s temer bondovskou produkciou dočkáme ďalšej žánrovej pestrosti.

Tá na tomto albume spôsobuje (ako u Martina Chodúra viac-menej vždy), že sa poslucháč nenudí a skôr je prekvapený, ako si síce etablovaný, no v podstate stále mladý spevák dokáže poradiť vlastne s čímkoľvek. A ak to ešte dostane zabalené do nádherného obalu, ktorému tá rozprávka naozaj dominuje, je to vskutku umelecký zážitok. A všetko to pôsobí tak prirodzene…

O prirodzenosti tvorby Martina Chodúra svedčí fakt, že najkrajšie vyznanie o bezbrehej láske, z akého by sa podlomili kolená každej žene a ktoré som v súčasných textoch už nepočul veľmi dlho, dokázal urobiť cez najneprirodzenejšie slovo, aké si viem v piesni predstaviť. Palindrom, teda postupnosť symbolov, ktorá má tú vlastnosť, že ju možno čítať v ľubovoľnom smere – sprava doľava alebo zľava doprava – a má vždy rovnaký význam. A aj napriek tomu, ba možno práve preto, sa poslucháčovi titulný song skvelej platne Martina Chodúra zaryje do pamäti natoľko, že si ho dokážete pospevovať celé dva týždne, čo máte album k dispozícii k exkluzívne prvej recenzii. Bravó!

Tisíc a jedna noc je opäť iný album, než boli predchádzajúce Martinove nahrávky. Samozrejme, vianočný album je špecifikum sám o sebe, avšak keby ste si za sebou pustili radové albumy tohto speváka, ten vývoj je jednoducho neprehliadnuteľný. Martin Chodúr, hoci nikdy nenahrával jednoduché albumy, dorástol do absolútne vyzretého umelca, ktorý aj o pre mnohých tak samozrejmej veci, ako je láska, dokáže spievať tak, akoby to bol najdrahší kov na svete. A to mu jednoducho možno iba kvitovať. Album je plný prekvapení, ktoré budú medzi poslucháčmi rezonovať ďalšie tri roky, kedy Martin Chodúr zrejme urobí ďalší krok vo svojej diskografii. Dovtedy je tu však nahrávka, ktorú jeho poslucháči budú milovať nie tri nasledujúce roky, ale po celý život.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (MARTIN CHODÚR – TISÍC A JEDNA NOC):
Intro
Tajemství
Tisíc a jedna noc
On
Amor
Blíženci
Beskydy v mlze
Dvouhra
Chopin ve Valldemosse
Skryté tváře milenců
Romantika?
Malí lidé
Malý kousek nebe
Poslední ples

Vydavateľstvo: CoCo Música, s. r. o.
Rok vydania: 2021
Celkový čas: 50 minút
Počet piesní: 14