Ruská skupina Ljube vystúpi na Slovensku

Priaznivci ruskej hudby sa majú na čo tešiť. Do Bratislavy mieri populárna pop-rocková hudobná skupina Ljube, ktorá koncertovala aj v susedných Čechách. Slávny a kontroverzný ruský hudobný fenomén zameraný na národné a vojenské témy už 30 rokov úspešne prekračuje hranice Ruska. V Bratislave sa predstaví 9. decembra v Aegon Aréne NTC.

V Rusku je veľa hudobných skupín, ktoré vystupujú vo vojenských uniformách a reflektujú vo svojej tvorbe vojenský život a národné témy. Ich texty sú angažované a zaoberajú sa aj širšími súvislosťami života v ich krajine. Taká je aj skupina Ljube, ktorá sa zameriava na národné témy a počas svojej vyše 30-ročnej kariéry koncertovala po celom svete.

Kapela vznikla v roku 1987 na moskovskom predmestí Lubertsa. Považujú ju za úspešný hudobný ruský fenomén. Ich neobyčajný angažovaný prístup k tvorbe im získal v Rusku veľký okruh priaznivcov. Hudobníci skupiny Ljube prepájajú pop, rock a folk s atmosférou vojenských nálad Ruska od čias Cárskeho Ruska až po súčasnosť. Tento historický rock ponúka tradičný melodický ruský zvuk, typický a v Rusku dôverne známy a obľúbený.

Výnimočný je nielen ich repertoár, ale aj imidž – svalnatí muži, ktorí v tielkach spievajú piesne s vojenskou tematikou. Ljube má šesť členov, na čele so spevákom Nikolaym Rastorgujevom, jedným z ľudových umelcov Ruska a doteraz vydala 13 albumov.

Skladby Zarjá, Nes ma rieka a Kombat, ktoré zložili, v Rusku už zľudoveli. Ak si ich pustíte, zistíte, že ste ich už určite niekedy počuli. Pôsobivé texty o hrdinstve, vlastenectve, o láske a priateľstve si vždy nájdu veľa priaznivcov. Preto ľudia radi chodia na ich živé vystúpenia. Možno sa divákom darí vďaka týmto ruským kultovým, ale aj kontroverzným hudobným hviezdam lepšie chápať tú známu veľkú ruskú dušu.

Spevák skupiny LjubeNikolai Rastorguev je energický vlastenec, vždy pozitívny, charizmatický s vynikajúcim hlasom. Navyše nie je tajomstvom, že patrí k najobľúbenejším hudobníkom Vladimíra Putina. Skupina má aj výstižné klipy, ktoré majú na youtube vysokú návštevnosť.