Sir Elton využil pandemický čas na max

Zatiaľ, čo nemohli dva roky vystupovať, mohli dva roky tvoriť. Niektorí to využili naozaj na maximum. Sir Elton John pripravil fanúšikom prekvapenie, aké zrejme očakával málokto. Jeho pandemická kolaborácia s prevažne generačne mladšími umelcami prináša šestnásť hudobných prekvapení, ktoré prekračujú tieň britského barda do ďaleka a žánrová pestrosť je priam neopísateľná. A všetko to ustál s absolútnou gráciou.

V marci 2020 bol Elton John nútený prerušiť svoje turné Farewell Yellow Brick Road kvôli prepuknutiu pandémie. Všetko zlé je ale na niečo dobré, a tak začala vznikať jedna z najzaujímavejších a najsmelších nahrávok britského Sira. Keď sa svet uzatváral, začal spevák stretávať mladých umelcov vďaka svojej šou Apple Music Rocket Hour a začali sa rysovať obrysy nového albumu. The Lockdown Sessions je projekt, ktorý vznikal na diaľku osemnásť mesiacov. Na kompiláícii sa po boku legendárneho speváka objavujú Charlie Puth, Dua Lipa, Gorillaz, Years & Years, Lil Nas X, Miley Cyrus, Nicki Minaj a mnoho ďalších.

Nahrávanie albumu bolo snáď to posledné, na čo by som počas lockdownu myslel. Ako ale pandémia pokračovala, stále sa objavovali jednorazové projekty. Niekedy sme nahrávali cez Zoom, čo som nikdy predtým nerobil, inokedy osobne, ale za veľmi prísnych hygienických podmienok. Všetky skladby, na ktorých som pracoval, boli naozaj zaujímavé a rôznorodé a boli úplne iné ako čokoľvek, čím som známy. Vyniesli ma z komfortnej zóny do úplne nového územia, pochvaľuje si vznik kolekcie The Lockdown Sessions Elton John.

Na počiatku bolo chladné srdce. Cold Heart bol prvý zo šestnástich duet, ktorý sa dostal na svetlo sveta. Ako oficiálny singel. Nespojili sa v ňom iba dva hlasy (Elton John & Dua Lipa), ale i niekoľko ďalších Eltonových songov. Najvýraznejším je samozrejme singel Sacrifice, odhaliť však možno i ďalšie. Podstatné však je, že táto kolaborácia vystrelila Eltona Johna po 16 rokoch na vrchol (nielen) britskej hitparády a stala sa perfektným štartérom albumu, ktorý tiež otvára a naznačuje (hoci iba čiastočne), akým smerom by sa to celé mohlo uberať. Singel sa aj po roku drží na vrchných miestach hranosti po celom svete. Lepší štart si ťažko predstaviť.

Avšak prvá lastovička priletela už v máji minulého roku, keď Sir Elton John predviedol na udeľovaní cien Brit Awards v kolaborácii s kolegom Years & Years svojskú verziu hitu It’s a Sin od Pet Shop Boys. Netradičné britské duo vzdalo hold kultovému britskému duu modernou úpravou, v ktorej však maximálne udržali kult hitu z roku 1987. Ich pódiové prevedenie bolo po dvoch rokoch odstávky kultúry jasným dôkazom toho, že šou pôjde ďalej. Vystúpenie vyráža dych i po roku a pol, nechýba mu mierna kontroverzia, čo však pri spojení takýchto umelcov nikoho neprekvapuje. Veľkolepý večer však vtedy ani náhodou nenaznačil, že by to bolo predzvesťou niečoho väčšieho. Kto vie, či to tušil sám Elton. Ten napokon duet zaradil na album a aj v záplave žánrovej rôznorodosti, ktorá sa na kompilácii zišla, práve táto spolupráca pretŕča nad ostatné.

Ako sám spevák uviedol, v danom čase mal myšlienky úplne inde, než nad prípravou nejakej muziky. Neaktívny však nebol a tak postupne z malého projektu na spríjemnenie nepríjemných čias fanúšikom, vznikol projekt, ktorého obsahom je šestnásť skladieb. Na každej jednej z nich Elton John spolupracoval s nejakým svojim kolegom, a v drvivej väčšine prípadov ide o spojenia, ku ktorým by za normálnych okolností zrejme nikdy nedošlo. Aspoň na niečo tá doba bola dobrá. Album The Lockdown Sessions je dokonalou ukážkou toho, že Elton John je Pán umelec, ktorý sa nebráni žiadnej spolupráci. Čím väčší extrém, tým väčšia výzva. Častokrát v spolupráci s nie o generáciu mladšími kolegami, ale rovno o niekoľko generácií a zároveň kolegami z rôznych žánrov. Obstáli všetci! Ale najviac On, Elton John. Jeho hudobné vnímanie, chuť opustiť bezpečnosť zabehnutých trendov vlastnej tvorby, cit pre produkciu a hlavne jeho jedinečný hlas, robia z tejto netradičnej kolekcie viacžánrový zážitok, ku ktorému sa poslucháč bude chcieť neustále vracať.

Zrejme i preto, že album nie je určený na jednorazové počúvanie. Prináša totiž tak obrovské množstvo emócií, že ich treba prijímať na viackrát a ani raz to počúvanie nenudí. Práve naopak. Čím častejšie sa disk točí v prehrávači, alebo platňa na gramofóne, tým viac si získava srdce poslucháča. Zrejme i preto, že Sir Elton John vkročil častokrát do vôd, ktoré by za normálnych okolností pravdepodobne zďaleka obchádzal. Balady? Jednoznačne! Extravagantné tanečné verzie, ktoré sa dajú nablýskane predvádzať na pódiu? Nepochybne! Ale rock hraničiaci s metalom, či country? A predsa! Aj to sa na kompilácii nachádza a Elton John si to užíva. Nie menej a nie viac. Vždy naplno, na sto percent, tak ako to Elton John robí vždy. The Lockdown Sessions je jasnou ukážkou toho, že táto britská legenda je skutočným umelcom a absolútne nezáleží na tom, ako extravagantne sa oblieka, koho miluje, či nebodaj koľko má rokov. Mnohí mladší a menej odvážni by mu mohli závidieť. A aj tým, ktorí odvahu nabrali a stali sa súčasťou týchto výnimočných spoluprácach.

Najväčšie prekvapenia? Otázkou je, či Elton John môže ešte niečím prekvapiť, alebo aj tá najšokujúcejšia kolaborácia v jeho prípade pôsobí skôr ako samozrejmosť? Prikláňam sa práve k tomu. Pretože prečítať si na obale albumu, že na pesničkách participovali Nicki Minaj, Gorillaz, Miley Cyrus a popri tom Stevie Wonder je jedna vec, ale napokon to počuť, je vec druhá. Práve to totiž presvedčí, že to všetko má zmysel.

Zrejme by to bol bežný album, klasických duet, keby to nebol Elton John, ktorý napríklad v spoločnosti Miley Cyrus spieva kultovku od skupiny Metallica, Nothing Else Matters. I to svedčí o žánrovej pestrosti tejto kompilácie, ktorá je pre ňu absolútne zásadná. Elton John, kultová postavička hudobného sveta, na nej dokázal, že akýkoľvek ťažký čas sa s trochou dobrej vôle dá premeniť na niečo nezabudnuteľné. Na niečo, čo by zrejme za normálnych okolností nikdy neurobil a na niečo, na čo jeho poslucháči tak rýchlo nezabudnú.

Album The Lockdown Sessions vyšiel na CD a tiež ako vinylový dvojalbum, na ktorého vnútornom obale nájdete 16 fotografií, ktoré mapujú jednotlivé spolupráce, ktorých famózny výsledok kompilácia prináša. Je to jeden z článkov veľkej skladačky vinylového sveta Eltona Johna, ktorá sa vďaka aktuálnym vinylovým vydaniam vydavateľstva Universal Music pomaly zapĺňa. Rad už prišiel aj na nahrávky z deväťdesiatych rokov, ktoré na vinyloch vyšli buď vo veľmi striedmych nákladoch, alebo vôbec. Okrem iných sa medzi aktuálnymi novinkami objavili tituly: Regimental Sgt. Zippo / A Single Man / Love Songs / Breaking Hearts / The One / The Captain & The Kid.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (ELTON JOHN – THE LOCKDOWN SESSIONS / LP):
Elton John & Dua Lipa: Cold Heart (PNAU Remix)
Elton John, Young Thug & Nicki Minaj: Always Love You
Surfaces feat. Elton John: Learn To Fly
Elton John & Charlie Puth: After All
Rina Sawayama & Elton John: Chosen Family
Gorillaz feat. Elton John & 6LACK: The Pink Phantom
Elton John & Years & Years: It’s A Sin (Global Reach Mix)
Miley Cyrus feat. WATT, Elton John, Yo-Yo Ma, Robert Trujillo & Chad Smith: Nothing Else Matters
Elton John & SG Lewis: Orbit
Elton John & Brandi Carlile: Simple Things
Jimmie Allen & Elton John: Beauty In The Bones
Lil Nas X feat. Elton John: One Of Me
Elton John & Eddie Vedder: E-Ticket
Elton John & Stevie Wonder: Finish Line
Elton John & Stevie Nicks: Stolen Car
Glen Campbell & Elton John: I’m Not Gonna Miss You

Distribúcia: Universal Music
Rok vydania: 2021
Celkový čas: 66 minút