Slobodná Európa má Výberofku na vinyle

Výberofka legendárnej punkovej skupiny Slobodná Európa, ktorej názov je ovplyvnený udalosťami súvisiacimi s pádom komunizmu v roku 1989, kedy aj vznikla, je ďalšou reprezentatívnou a zhrňujúcou kompiláciou, ktorú pre vydavateľstvo Opus zostavil stály spolupracovník Juraj Čurný. Punk-rocková kapela, ktorá si prešla za 33 rokov svojho pôsobenia nebom aj peklom, výslniami i pádmi, stále patrí medzi vlajkové lode rock´n ´rollu na celom území Slovenska a Čiech.

Výberový dvojalbum obsahuje 27 skladieb vrátane piesní Analýza dokázala hovno, Podvod, Kapitalizmus, Relatívny pokoj a ďalších punkových chuťoviek, ktorými sa Slobodná Európa preslávila. Originálny štýl s drsnou punkovou poetikou nepochybne nadchne každého fanúšika slovenskej punkovej scény. Booklety CD a LP obsahujú množstvo archívnych zaujímavých fotiek a texty piesní. Dvojalbum vyšiel na vinylovej dvojplatni a tiež na 2CD.

Slobodná Európa vydala za 33 rokov svojej existencie iba štyri albumy, pričom prvý a (zatiaľ) ostatný delí takmer štvrťstoročie. Preto môj návrh dramaturgie, prioritne nastavený na formát vinylového dvojalbumu, bol v zásade jednoduchý. Každému albumu je venovaná jedna strana vinylovej platne, pričom by mala čo najlepšie charakterizovať kapelu v danom konkrétnom období a aj v konkrétnom personálnom zložení, v ktorom sa nahrávali. Ako vždy môj návrh skladieb a ich poradie som aj teraz konzultoval s interpretom – v tomto prípade kapela mala svojho zástupcu v osobe Whiskyho. Verím, že pre fanúšika (a tiež sa k nim počítam) Slobodnej Európy to bude príjemné pripomenutie všetkých podôb kapely, ktorá si zachovala svoj základný rockový fundament a súčasne je badateľný a aj počuteľný jej vývoj od nespútanej punkovej energie v začiatkoch až po súčasný veľmi dôstojný rockový stredný vek v hudbe a aj výborných textoch, vysvetľuje dramaturgiu albumu Juraj Čurný.