Slovenský a Český rozhlas pokračujú v nadštandardnej spolupráci

Profesionálna, korektná a dlhoročná. Takto označili partnerstvo medzi Slovenským rozhlasomČeským rozhlasom (ČRo) generálni riaditelia RTVS Jaroslav RezníkČRo René Zavoral. Obe verejnoprávne médiá majú v rámci Európskej vysielacej únie (EBU) nadštandardnú rozhlasovú spoluprácu, ktorú v Prahe opätovne potvrdili podpísaním dohody o spolupráci na ďalšie tri roky. EBU má 73 členov v 56 krajinách.

Vďaka dlhodobej spolupráci sa poslucháči na Slovensku mohli oboznamovať s českou rozhlasovou tvorbou, a naopak. Okrem toho mali RTVS a ČRo príležitosť na vzájomné porovnávanie a inšpiráciu.

Český rozhlas je dlhoročným tradičným a najbližším zahraničným partnerom Slovenského rozhlasu. Za dlhé roky spolupráce sme si vymenili množstvo skvelých programov slovesnej, hudobnej i koncertnej časti. Sme presvedčení, že táto zmluva zabezpečí pre obe strany veľké tvorivé možnosti pri vytváraní spoločných projektov pri popularizovaní slovenskej kultúry na českom území a rovnako českej na Slovensku. Osobne sa veľmi teším z možnosti počúvať skvelé adaptácie českých autorov spracovaných do podoby rozhlasových hier alebo čítaní na pokračovanie. Rovnako sa teším na náš spoločný vianočný koncert, ktorý sa tentokrát uskutoční v Plzni, uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Nad rámec multilaterálnej výmeny programov v rámci systému EBU si obe médiá budú vymieňať vlastné rozhlasové programy či už hudobné alebo slovné, ako sú rôzne rozhlasové hry, fíčre, literárne programy alebo diskusné relácie. Týkať sa to bude, samozrejme, tiež hudobných telies a interpretov. Každý rok okrem toho zorganizujú spoločný koncert pre mladých poslucháčov a na spravodajské pokrytie udalostí v zahraničí vzájomne využijú svojich zahraničných spravodajcov.

Predĺženie zmluvy je dôkazom toho, že spolupráca medzi Českým rozhlasom a RTVS má zmysel a potenciál do budúcnosti. Myslím si, že pre českých poslucháčov, hlavne pre mladšiu generáciu, je dôležité počuť v našom vysielaní slovenčinu a nemali by sme zabúdať ani na našu spoločnú históriu a kultúrne dedičstvo, pripomenul generálny riaditeľ ČRo René Zavoral.