Každý si zaslúži veľkú lásku

Niekedy v šiestej, možno v siedmej triede, na ktorejsi výchovnej hodine učiteľka rozdelila triedu na chlapcov a dievčatá a každej skupine samostatne prehrávala z magnetofónovej pásky nejakého podivína, ktorý rozprával o tom, ako sme vo veku, kedy sa naše telo mení a podobné bla, bla, bla. Mimochodom, celkom by ma zaujímalo, či v dnešnom čase internetu a voľne stiahnuteľného porna na školských počítačoch, ktoré proti tomu nie sú chránené, ešte niečo také funguje…

Isteže, boli sme vo veku, kedy nám prišli všetky tieto informácie trochu smiešne a so svojou sexualitou sa každý postupne zoznamoval sám, bez rád podivného uja rozprávajúceho o deviantoch. Hrdina filmu Ja, Simon má v súčasnosti o pár rokov viac, ako my v tom veku a rieši problém, o ktorom sa, napriek dobe, v ktorej žijeme, pre istotu mlčí.

V šestnástich rokoch nie je vôbec ľahké uvedomiť si a priznať, že ste gay a o nejakom priznaniu sa svojmu okoliu ani nehovoriac. Simon Spier začne cez e-mail flirtovať s neznámym spolužiakom, ktorý vystupuje pod nickom Blue. Keď sa nešťastnou náhodou ich korešpondencia dostane do neželaných rúk, hrozí im odhalenie. Simona totiž začne vydierať jeho trochu čudný, ale inak neuveriteľne sebaistý spolužiak Martin. 

Ten po ňom chce, aby mu Simon zariadil rande s jeho krásnou kamarátkou Abby. A pokiaľ mu to nevybaví tak sa jeho sexuálna orientácia stane verejnou záležitosťou. A čo je najhoršie, zverejní aj to, kto sa ukrýva pod nickom Blue. Simona tak zatlačí do kúta a ten musí nájsť spôsob ako sa z toho dostať.

Na prvý pohľad to vyzerá na romantický film pre mládež, len sa v ňom rieši trochu iná láska. Škatuľkovať vopred však nie je správne. Žijeme v dobe, keď je vo vyspelých spoločnostiach homosexualita normálna vec, ktorú si nikto nevyberá, ale rodí sa s ňou. Vo vyspelých spoločnostiach je to téma, o ktorej sa diskutuje a hľadajú sa spôsoby, ako takto orientovaným ľuďom uľahčiť život. V takmer celej Európe už pochopili, že vzťah medzi mužom a mužom a ženou a ženou, nie je o nič iný, ako vzťah muža a ženy a častokrát sa stáva, že tieto páry fungujú lepšie, ako páry normálne.

U nás sa pred tým stále zatvárajú oči, cirkev, ktorej mnohí predstavitelia obcujú so svojimi miništrantami by najradšej homosexuálov upaľovala, politici, ktorí sa boja o svoje akože rodinné hlasy radšej mlčia, mnohí z nich sa tvária, že sa ich to netýka, aj keď sa ich to týka, a niektorí z úst vypúšťajú také zvrátené nezmysly, až sa pozastavujem nad tým, či vôbec majú právo zastávať verejnú funkciu. Prečo celý ten kolaborát?

Pretože premietanie filmu Ja, Simon by malo byť na Slovensku povinné, na školách namiesto tých kaziet s unaveným ujom doktorom, v parlamente, aby tam pochopili, že každý má právo na dôstojný život, alebo aspoň, ako podtitul filmu hovorí, na veľkú lásku, v kostoloch, aby ovečky s ešte celkom nevymytým mozgom pochopili, že farári klamú a podobné bla, bla, bla.

Ja Simon je jedno z najväčších prekvapení medzi filmami s touto tematikou. Otvorene a veľmi citlivo rieši to, čo zrejme rieši každý 16-ročný chlapec, ktorý si uvedomí, že je gay. Ako sa k tomu postaví rodina, čo na to povedia priatelia, ako sa na neho budú pozerať v škole, keď sa to prevalí? A do toho všetkého sa ešte zamiluje!

Film Ja, Simon je poučný, zábavný, romantický a jeho tvorcovia i hlavní hrdinovia majú viac rozumu, než celá posádka slovenského parlamentu dohromady. Vynikajúci scenár. Tvorcovia sa nesnažia diváka o ničom presviedčať. Naopak, dávajú mu grandiózny priestor na pochopenie a vytvorenie si vlastného názoru. Skvelé herecké výkony, neopozerané tváre, mladí herci bez zábran, ktorým neprekáža, že ich prvá skúsenosť pred filmovou kamerou je bozkávanie chlap(c)a s chlap(c)om.

Veľká poklona tvorcom patrí i za to, že si dokázali urobiť srandu z nedotknuteľnej Ameriky. Jemne, citlivo a priamymi zásahmi. Niekoľkokrát! Keby, ako kedysi existovalo povinné čítanie, existovalo dnes povinné sledovanie filmov v škole, toto by malo byť na piedestále povinností.

Spoločnosť Bontonfilm prináša film Ja, Simon na DVDBlu ray so skvelým českým dabingom a pridanou hodnotou v podobe množstva zaujímavých bonusov. Vyzeralo to celkom obyčajne a je z toho jedno z najväčších filmových prekvapení roka.

Pavol Božík
80%

Réžia: Greg Berlanti
Hrajú: Nick Robinson, Katherine Langford, Alexandra Shipp, Jorge Lendeborg, Miles Heizer, Keiynan Lonsdale, Logan Miller, Jennifer Garner, Josh Duhamel, Tony Hale

Žáner: Romantická komédia
Rok výroby: 2018 (svetová premiéra 16. marec 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 110 minút
Zvuk (Blu ray): český, anglický, španielsky, francúzsky, portugalský, maďarský, poľský, thajský, hindský
Titulky (Blu ray): slovenské, české, anglické (a 21 ďalších jazykových verzií)
Bunusy (Blu ray):
* Klamanie Abby
* Gay bar
* Adaptácia
* Tim
* Víťaz súťaže #pribehprvejlasky
* Milovaná Georgia
* Milovaná Atlanta
* Vynechané scény
* Upútavky
* Fotogaléria
* Audiokomentáre tvorcov