Sme silnejší bez zbraní

Po štyroch rokoch od vydania úspešného albumu Našou krajinou prichádza skupina Para s novým singlom. Pieseň sa volá To okolo nás a je prvou ochutnávkou z pripravovaného nového albumu. Spoluautorkou novinky je Jana Kirschner. 

Základy novej piesne vznikli už minulý rok v lete na chalupe, kde sa skupina stretla aj so svojim bývalým členom Matejom Starkovom, ktorý so skupinou po rokoch opäť spolupracuje.

Základnú melódiu novej skladby priniesol tentokrát náš bývalý gitarista Matej Starkov a spevácku linku k nej následne vymyslel Matúš. Matej bol vždy dobrý skladateľ a parťák, preto nás teší, že spoločne opäť skladáme nové pesničky, teší sa z novej piesne spevák Pary Lasky.

Text vznikal priamo s hudbou, potom som ho poslal Janke, ktorá je absolútne skvelá na prácu s textom a jeho melódiou. Spoločne sme sa bavili nad jednotlivými slovami. Dbali sme na to, aby každé slovo v texte malo nielen svoj význam, ale aj dobre znelo. To okolo nás je pesnička o zmierení, ktorá samozrejme v udalostiach, ktoré sa teraz dejú, dostala trošku iný charakter, ale jej základ vznikol ešte dávno pred vojnou, prezradil basgitarista skupiny a spoluautor hudby a textu Matúš Vallo. 

S Matúšom sme dlhoroční priatelia. Po jednom svojom koncerte som ho navštívila a zahral mi pesničku To okolo nás, ktorá ma okamžite chytila. Povedala som si, že podobne ako pri skladbe Našou krajinou, tak aj tu by som rada prispela nielen svojim vokálom, a tak sme spolu veľmi intenzívne začali riešiť aj text. Do skladby sme sa snažili implementovať veci, ktoré sa nás počas jej vzniku bytostne dotýkali. Rozhodli sme sa použiť metafory ako sme silnejší bez zbraní alebo čo ak je to naša šanca sa konečne zmieriť, ktoré sú univerzálne a v ktorých sa ľudia budú môcť nájsť nielen teraz ale aj o niekoľko rokov, teší sa zo spolupráce spoluautorka piesne Jana Kirschner. 

Pieseň To okolo nás vychádza ako digitálny maxisingel, ktorého súčasťou je aj ďalšia nová skladba s názvom Stane sa. Para sa zároveň intenzívne venuje koncertovaniu. Najbližšie koncerty odohrajú v týchto mestách:

21.05. Nové Mesto nad Váhom
03.06. Žilina
18.06. Považská Bystrica
22.06. Bratislava
01.07. Michalovce
02.07. Jahodná
03.07. Nitra