Štefan Štec o nenaplnenej láske

Nová pieseň Štefana Šteca Verba jedinečne spája tradície s novým zvukom a pripomína nám, že ľudia naprieč storočiami prežívali rovnaké city. Pôvodne ukrajinská ľudová skladba je piesňou o nenaplnenej láske a na prvé počutie sa veľmi zapáčila tvorcom pripravovaného filmu Slúžka. Krásny nový šat jej dal producent z Fallgrapp, klip k skladbe nakrútila režisérka filmu Slúžka Mariana Čengel Solčanská.

Túto skladbu som prvýkrát nahral na môj druhý album Duje vitor viac-menej v tradičnom prevedení a textom. Už vtedy som však vedel, že by si zaslúžila nový šat. Taký, ktorý ponesie so sebou pečiatku a zvuk dneška. Hneď ma napadol môj kamarát, folklorista a zároveň úspešný hudobný producent Jureš z Fallgrapp. On je práve ten, ktorý výborne pozná tradície, no nepozná hranice v jeho novej hudobnej tvorbe. Keď som mu poslal pesničku a hrubú predstavu, ešte v ten deň mi poslal náčrt, ako by to mohlo vyzerať. Ja som do hudobného intra napísal text. Je o chlapcovi, ktorý odchádza a hovorí svojej dievčine, aby sa každú noc obaja pozerali na mesiac. Ten ich na diaľku spojí, pretože je len jeden. Zdá sa mi to, ako  silný moment. Zvlášť v období svetovej pandémie, ktorá nás akosi rozdelila, vraví Štefan Štec.

Pred šesťdesiatimi rokmi nakrútil veľký arménsky režisér Sergej Paradžanov film Tiene zabudnutých predkov o ľuďoch žijúcich v Zakarpatskej Ukrajine. Počas svadby hlavných hrdinov znie pieseň Verbovaja doštečka, jedna z najkrajších a najdojemnejších skladieb. Keď som sa dozvedela, že ju Štefan prespieval, považovala som to za znamenie a požiadali sme Štefana, aby ju zaspieval nielen pre náš film, ale aj v našom filme, aby tá pieseň a Štefanov nádherný hlas boli organickou a večnou súčasťou našej Slúžky, vysvetľuje Mariana Čengel Solčanská.