Stovka Jiřího Šlitra

V polovici februára si pripomenieme 100. výročie narodenia Jiřího Šlitra – jedného z najvýznamnejších zakladateľov českej modernej populárnej hudby. Pred svojím predčasným úmrtím počas Vianoc 1969, vložil Jiří Šlitr do českého umeleckého prostredia svoju večnú stopu.

Tento legendárny umelec vynikal v každom odbore, ktorému sa počas svojho života venoval. Pôsobil ako kresliar, karikaturista, ilustrátor a scénograf, hudobník, skladateľ, spevák, autor i herec. Prvýkrát vystúpil ako herec a spevák v relácii Jonáš a tingltangl, kedy na scénu priniesol originálny prototyp zachmúreného komika v trakoch a s pinčom (pánsky klobúk s okrúhlym vrškom, ktorý sa zrodil v roku 1849 v Londýne) na hlave. Vo dvojici s Jiřím Suchým vytvorili jedinečný autorský tím, ktorý patrí k vrcholom českej divadelnej a hudobnej kultúry minulého storočia.

Vydavateľstvo Supraphon pripravuje pre priaznivcov tohto nezabudnuteľného autora LP platňu s názvom Jiří Šlitr stoletý s podtitulom Nejlepší písně. Novinka obsahuje 14 piesní z najslávnejšej éry Divadla Semafor (1960–1965). Všetky tieto hity s nezameniteľnými textami Jiřího Suchého najvýraznejšie charakterizujú Šlitrov význam pre českú populárnu hudbu.

Jiří Šlitr sa narodil pred sto rokmi, 15. februára 1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice. Bol nadaným klaviristom, skladateľom, spevákom, hercom a výtvarníkom. Spolu s Jiřím Suchým založil v roku 1959 Divadlo Semafor, kde sa podieľal na vzniku množstva populárnych piesní a hier, ktoré ovplyvnili vývoj českej populárnej hudby, štýl hudobných divadiel a divadiel malých foriem. Medzi najznámejšie hry spojené s Jiřím Šlitrom patria Člověk z půdy, Jonáš a tingltangl, Dobře placená procházka, Ďábel z Vinohrad, či Poslední štace. Jiří Šlitr tiež účinkoval vo filmoch a skladal filmovú hudbu (Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu). Okrem toho sa venoval i kresleniu a maľovaniu, jeho obrazy a ilustrácie boli vystavované v Československu i v zahraničí a vyšli i knižne. Jiří Šlitr zomrel tragicky pred bezmála 55 rokmi 26. decembra 1969 v Prahe. Jeho hrob sa nachádza na Vinohradskom cintoríne. V roku 2005 mu bola udelená medaila za zásluhy 1. stupňa in memoriam. Jeho dielo je stále živé a obľúbené u mnohých generácií divákov a poslucháčov. Piesne autorskej dvojice Šlitr & Suchý trvalo patria do zlatého fondu českej populárnej hudby. V roku 2024 sa uskutočnia rôzne podujatia a výstavy, ktoré pripomenú 100. narodeniny Jiřího Šlitra a oslávia jeho nezabudnuteľný talent a humor.

Vydavateľstvo Supraphon