Švédsky darček

Na niektoré momenty Eurovízie sa spomína doživotne. Na niektoré preto, že znamenali skutočný zlom v kariére niektorých interpretov, napríklad ABBA, iné zas boli nezabudnuteľné preto, lebo sa skôr hodili do filmu Najväčší showman, než namedzinárodný hudobný festival, ktorý však práve vďaka svojej excentrickosti vyhrali. Napríklad Lordi, či Conchita Wurst.

Čo však zvyšok z približne dvoch tuctov účinkujúcich, ktorí sa každoročne prebojujú do finále tejto súťaže? Píše sa rok 2016 a Eurovízia sa po predchádzajúcom víťazstve Månsa Zelmerlöwa vo Viedni (2015) sťahuje do švédskeho Štokholmu. Domáce farby háji vtedy 17-ročný spevák Frans, ktorý je s pesničkou If I Were Sorry považovaný za favorita súťaže a objavujú sa hlasy, že Švédsko by mohlo vyhrať i v roku 2016. Frans nakoniec končí na piatom mieste.

Bol to taký zvláštny ročník. Vyhrala ho Jamala, napriek tomu, že Európa protestovala, že jej song je politický, odkazuje na historické udalosti Krymu, ktoré v tom čase boli na výsosť aktuálne. Rusko vtedy práve kvôli víťaznej skladbe 1944 súťaž takmer bojkotovalo a po víťazstve piesne svet kričal, že Eurovízia už nie je apolitická, ako to o sebe vyhlasuje.

Trpkú príchuť udalostí zjemňoval práve Frans. Sympatický mladík sa sám postavil na scénu, zaspieval svoj song s takou ľahkosťou a samozrejmosťou, až sa tomu nechcelo veriť a zatiaľ čo mu Európa predpovedala veľkú budúcnosť, Frans Osifoh Jeppsson Wall sa v podstate vytratil z hudobného sveta.

Hneď po súťaži avizoval, že prvoradé je pre neho dokončiť školu a zmaturovať. Na to potreboval po súťaži ešte rok. V roku 2017 síce ohlasoval, že sa hudbe neprestal venovať, ale nič výrazné, okrem jediného singla Liar sa napokon neudialo. Už to vyzeralo, že chlapčisko sa sporadicky predstaví s nejakým singlom a možno niekedy… Na hudobnej scéne už totiž pôsobí od detstva. Keď mal osem, rapoval futbalovú hymnu, hip hopový nádych mala i jeho detská vianočná pieseň. Obe sa však už vtedy vyšplhali na najvyššie miesta švédskych hitparád. Nebola by škoda zahodiť taký talent?

Bola a našťastie si to uvedomil i samotný spevák. Minulý rok sprístupnil fanúšikom niekoľko demo nahrávok a tí sa začali nádejať, že sa naozaj schyľuje k albumu. Ten prišiel v polovici leta s jednoznačným názvom Present. Darček za dlhé čakanie, darček ako vyšitý pre všetkých fanúšikov. Jednoducho darček. Pretože otázka je, či sa naozaj môžeme baviť o regulárnom albume.

Kedysi totiž bolo pravidlo, že dlhohrajúca platňa, aby sa mohla takto označiť, musí priniesť buď desať piesní, alebo trvať minimálne štyridsať minúť. Present nič z toho nespĺňa, je na ňom totiž 9 piesní a ich celková dĺžka je zhruba 25 minúť. Takže? EP platňa?

Asi zbytočné otázky. Dôležité je, že Frans nezahodil svoj talent a že tých deväť pesničiek dokázal produkčne dokončiť a vydať. Album vyšiel ako CD vo veľmi obmedzenom náklade a bude skôr zberateľskou raritou, preferuje sa digitálny nákup, ktorý v našich končinách cez svoj digitálny obchod zabezpečilo vydavateľstvo Supraphon. Odporúčam!

Takto si totiž predstavujem album mladého speváka, ktorý má talent od Pána Boha, vie s ním naložiť a ešte ho navyše aj baví to, čo robí. Zabudnite síce na niekdajší eurovízny hit, na platni ho nenájdete, ale nájdete tam deväť jeho mladších súrodencov, ktorí majú svetový trend a šancu uchytiť sa ďaleko za škandinávskymi hranicami. Dokonalá hra žánrov, nadčasová produkcia a excelentný spev, ktorý má u Fransa vytáča hádam najviac, pretože do všetkého ide s takou ľahkosťou, že aj nie najjednoduchšie témy sa v jeho podaní počúvajú ako literatúra hodná Nobelovej ceny. Fransov Present je hodný akejkoľvek ceny a v tomto vystresovanom svete je liekom, ktorý si poslucháč môže dávkovať bez strachu zo závislosti, ktorá je vlastne v tomto prípade až vítaná. Pre mňa osobne zatiaľ jednoznačne nahrávka roka.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (FRANS – PRESENT):
Know You Love Her
No Mood
Monday
Mm mm mm
Amsterdam
Barely A Star
Mayday
On A Wave
Go Bye Bye

Vydavateľstvo: Cardiac Records
Rok vydania: 2020
Celkový čas: 25 minút
Počet piesní: 9