Svetové hviezdy na jesenných jazzákoch a tiež tradičná talentová súťaž

Nubiyan Twist

Mike SternBillom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist, to sú headlineri tohtoročných Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa, ktoré budú od 22. do 24. októbra v bratislavskej Refinery Gallery.

V piatok 22. októbra, sa fanúšikovia môžu tešiť aj na Avishai Cohen Trio. Avishai Cohen patrí jednoznačne medzi najlepších jazzových kontrabasistov sveta. Svoju hudobnú kariéru začínal tento izraelský hudobník v kapele Chicka Coreu, zahral si aj s menami ako Bobby McFerrin, Roy Hargrove, Herbie Hancock a mnohými ďalšími. V jeho hudbe cítiť hudbu stredného východu v kombinácii s izraelskou hudbou, v klasickej či nu jazzovej podobe. Do Bratislavy pricestuje Avishai Cohen so svojim triom, a počas koncertu odohrajú hudbu z albumu Arvoles, ale aj skladby, ktoré ešte nevydal na CD.

Nubiyan Twist, hviezdy afrojazzu, sú hviezdami nielen vo Veľkej Británii. Na Slovensku sa premiérovo predstavia v sobotu 23. októbra. Desaťčlennú future jazz afro-dub kapelu Nubiyan Twist dal dokopy kapelník Tom Excell a stretli sa v nej excelentní hudobníci, speváci a producenti. Vo svojej hudbe, aj za pomoci štvorčlennej dychovej sekcie, geniálne miešajú jazz, afrobeat, hiphop, soul, aj tanečnú hudbu. O Nubiyan Twist sa hovorí ako o prvoligovej hviezde britského afrojazzu a svoje postavenie na scéne skupina potvrdila aj druhým albumom Jungle Run a fantastickými koncertami s hviezdami ako De La Soul, Robert Glasper či Hot 8 Brass BandQuantic. Koncert Nubiyan Twist bol pôvodne plánovaný na jarné jazzáky 2020. Kvôli pandémii a lockdownu však musel byť zrušený. Fanúšikovia, ktorí mali zakúpené vstupenky na spomínaný koncert, ich môžu využiť teraz – sú platné ako jednodňové vstupenky na tento festivalový deň.

Fenomenálny gitarista Mike Stern je miláčikom slovenských fanúšikov a jeho koncerty sú vždy beznádejne vypredané. Na Bratislavských jazzových dňoch Slovenská sporiteľňa 2021 bude koncertovať s Bill Evans Bandom v nedeľu 24. októbra. Mike Stern je jeden z najlepších a najznámejších amerických gitaristov. Začínal v Blood, Sweat and Tears a u Billyho Cobhama. Od roku 1981 hral niekoľko rokov po boku Milesa Davisa. Potom nasledovalo Sternove turné s geniálnym basgitaristom Jacom Pastoriousom. Výpočet jeho hviezdnych spoluprác pri týchto menách len začína, v dlhom zozname Sternových hudobných parťákov sú aj mená ako Marcus Miller, Mino Cinelu, Richard Bona, Anthony Jackson, Victor Wooten, Roy Hargrove a mnoho ďalších. Na jazzákoch bude Mike Stern koncertovať s kapelou saxofonistu Billa Evansa. Tento talentovaný Američan začínal po boku Milesa Davisa, bol členom Mahavishnu Orchestra a Elements. Na Bratislavských jazzových dňoch bude Mike SternaBilla Evansa sprevádzať Tom Kennedy na basgitare a Nicolas Viccaro na bicích.

Naozaj hviezdny line-up pripravili pre fanúšikov organizátori 46. ročníka jazzákov. Počas troch dní sa na festivalovom pódiu predstavia hviezdy svetového jazzu z USA, Izraela či Veľkej Británie. Kompletné informácie o programe a vstupenkách sú na festivalovom webe.

Jazzáky aj tento rok s talentovou súťažou
Organizátori Bratislavských jazzových dní aj tento rok hľadajú mladé talenty. Prihlásiť sa možno do 12. októbra, tohtoročný víťaz súťaže si budúci rok zahrá na hlavnom pódiu festivalu a zaradí sa do zoznamu víťazov ako Ľudové mladistvá, Martin Uherek Quartet, Tibor Feledi Quintet či Kristína Mihaľová  & Jakub Šedivý.

Organizátori žánrové hranice nekladú, dôležité je, aby bola to muzikanti s hudbou mysleli vážne. Kvôli pandémii a ňou spôsobenými obmedzeniami súťaž bude tento rok prebiehať trošku inak, než sme zvyknutí. Súťažné kapely vystúpia na samostatnom koncerte, odmena pre víťaza sa však nemení – svojím koncertom otvorí BJD 2022, ktoré veríme, že už budú v podobe, na akú sme ostatné desaťročia zvyknutí, prezradil Pavel Daněk, organizátor festivalu.

Tohtoroční finalisti odohrajú súťažné koncerty 21. októbra v bratislavskom klube Castle Art House. Víťaz, ktorý odohrá koncert na hlavnom pódiu Bratislavských jazzových dní v roku 2022, bude vybratý z kombinovaného hlasovania fanúšikov a odbornej poroty.

Kapely a hudobné projekty, ktoré sa chcú zúčastniť súťaže a mať šancu zaradiť sa do zoznamu víťazov, môžu svoje prihlášky posielať od 1. do 12. októbra 2021. Skladby je potrebné zaslať spolu s krátkou biografiou, fotografiou a telefonickým kontaktom na adresu rockpop@rockpop.sk.