Sviatky končia, hity ostávajú

Supraphon vydal 24 vianočných hitov na jednom albume. Novinky 4 Tenorov, Ewy Farnej a Martina Chodúra na novej kompilácii 24 vianočných hitov ladia s evergreenmi Karla Gotta, Lucie Bílej či Hany Zagorovej. Legendárne veľké vianočné hity, ktoré už preveril čas, aj pesničky s vianočnou tematikou napísané až v posledných rokoch, sa teraz dostali na nový kompilačný album 24 vianočných hitov.

Dvadsaťštyri titulov tvorí originálny adventný kalendár s najväčšími hviezdami českej populárnej hudby. Po prvýkrát na CD vychádzajú nahrávky Už z hôr znie zvon v podaní stále úspešnejšej speváckej formácie 4 Tenori a hitovka Vianoce na mieru od Ewy Farnej. Všetky pesničky na albume doslova voňajú Vianocami. Ako bonus je zaradená novonahraná nestarnúca melódia Karla Svobodu z filmu Tri oriešky pre Popolušku v podaní Českého národného symfonického orchestra, predstavuje kompiláciu jej producent Alan Piskač. Album 24 vianočných hitov vyšiel na CD aj v digitálnych formátoch a okamžite sa zaradil medzi najpredávanejšie CD sviatkov.

Najpoetickejším vianočným evergreenom je bez pochýb Purpura autorov Suchého a Šlitra. Prekvapivo nevznikla v období mrazu a zasnežených kopcov, ale na konci letných prázdnin. Jiří Suchý spomína: Vtedy sme si s Jirkom povedali, že skúsime napísať nejaké vianočné pesničky. Napísali sme ich spolu jedenásť, ale Purpura zabrala najviac. Myslel som pri nej na Vianoce, aké som zažil v detstve – so snehom, s deťmi, s čiapkami a so sánkami. Také už nikdy nezažijem. Zato každoročne počuje zo všetkých strán svoj poetický text: Ticho a ochotne purpuru na platni vonia, stále vonia, po nej k nám vkĺzlo to tajomné čaro Vianoc…

Koncom 60. rokov vznikol asi jeden z najvýznamnejších českých vianočných albumov – Vianoce v zlatej Prahe Karla Gotta. Nasledujúce 70. a 80. roky vianočným piesňam moc nepriali, až na single Zvon Karla Černocha, Vianočné tajomstvo Hany Zagorovej či duet Michala Tučného a Věry Martinovej Strom vianočný. V roku 1982 pridal nový album Biele Vianoce opäť Karel Gott. Momentom zlomu sa stal až rok 1989 – štafetu začala v roku 1990 Marta Kubišová a Bratia Ebenoví s albumom Adventné piesne. Svoje k téme Vianoc s úspechom v priebehu ďalších rokov priniesli aj Karel Černoch, Helena Vondráčková, Věra Martinová, Jitka Zelenková, Janek Ledecký, Jakub Smolík, skupiny Nerez, Spirituál kvintet, Hradišťan alebo operné hviezdy Štefan Margita, Eva Urbanová, Dagmar Pecková a mnoho ďalších. Tým najpredávanejším posledných rokov sa stal album Bílé Vánoce Lucie Bílej, ktorý získal v roku 2011 až 9-násobnú platinovú platňu Supraphonu za 94 000 predaných CD.

Nová exkluzívna vianočná kompilácia pre všetky generácie poslucháčov 24 vianočných hitov obsahuje najväčšie vianočné hity českej populárnej hudby od 60. rokov až po súčasnosť. Zaznievajú tu nesmrteľné piesne preverené časom, ktoré sa každoročne stávajú hudobnou kulisou našich Vianoc a s nimi aj novinky posledných rokov – Ewa Farná a jej Vianoce na mieru, Martin Chodúr s piesňou Idú zástupy verných, Miro Žbirka a jeho vianočný song – Vianočná (o prímerí), Tichá noc v podaní Štefana Margitu či nová a stále úspešnejšia spevácka formácia 4 Tenori so svojím podaním slávnej piesne Už z hôr znie zvon (Amazing Grace). Táto nahrávka má práve na albume svoju CD premiéru.