Symfonický orchester Slovenského rozhlasu hosťuje v Redute

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR) bude dnes, vo štvrtok 14. marca 2019 hosťovať na pódiu koncertnej siene Slovenskej filharmónie. V rámci Populárneho cyklu odohrá diela Glinku, ČajkovskéhoProkofieva. Sólistkou večera bude vynikajúca česká huslistka a laureátka mnohých medzinárodných súťaží Olga Šroubková.

Hosťujúci rozhlasový orchester sa publiku v Redute predstaví pod dirigentskou taktovkou Rastislava Štúra. Spolupráca so Slovenskou filharmóniou je pre RTVS prestížnou záležitosťou. Veľmi nás teší, že štvrtkový koncert je v tejto chvíli vypredaný, uviedol dramaturg SOSR-u Andrej Šuba.

Hoci je Michail Ivanovič Glinka vnímaný ako významný ruský buditeľ, on sám Ruskom opovrhoval. Jeho rozprávková opera o Ruslanovi a Ľudmile však oplýva ruskými nápevmi a ruskou tematikou. Predohra k opere, ktorú dnes odohrá SOSR, je nabitá energiou a výbušnosťou. Piotr Iľjič Čajkovskij počas pobytu vo Švajčiarsku študoval Španielsku symfóniu pre husle a orchester Édouarda Lala. Fascináciu skladbou pretavil aj do svojho slávneho husľového koncertu. Svetoznámy balet Rómeo a Júlia so strhujúcou hudbou Sergeja Prokofieva patrí k jednému z jeho najvýraznejších diel.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu si v jeho jubilejnej 90. sezóne bude môcť publikum v Redute vypočuť ešte dvakrát. Koncert v rámci Bratislavských hudobných slávností bude dirigovať slovenská dirigentská legenda Ondrej Lenárd. Na koncerte k výročiu 17. novembra hudobníci SOSR-uSlovenskej filharmónie spoločne uvedú diela Alexandra Moyzesa, Miloslava Kabeláča a premiéru Ľubice Čekovskej. Dirigovať ho bude šéfdirigent rozhlasového orchestra Peter Valentovič.