Talianska stredoveká hudba v Bratislave

Hudobné teleso Murmur Mori sa po prvýkrát predstaví na Slovensku s koncertom venovaným talianskej stredovekej hudbe. Ensemble Murmur Mori sa zrodil v roku 2015 v Bologni zo stretnutia Mirka Volpeho a Silvie Kuro, znalcov stredovekej hudby a literatúry. Ich koncerty sú vzrušujúcou hudobnou cestou, ktorá vedie k objaveniu pôvodného talianskeho jazyka.

Hľadaním v rukopisných prameňoch stredoveku a populárnej hudby od 12. storočia Ensemble Murmur Mori zhudobnil tieto zásadné texty, aby zrekonštruoval hudobné prostredie a históriu prvých básnikov, poetiek a hudobníkov talianskej ľudovej reči.

Súbor nikdy nepoužíval elektrinu na zosilnenie zvuku. Táto voľba pramení z túžby ponúknuť autentické počúvanie a zároveň umožniť mu vystupovať v úplnej slobode, bez toho, aby sa čokoľvek kládlo medzi hudbu a publikum. Použité nástroje sú reprodukcie založené na reprezentáciách XIII-XIV storočia.

Dvaja zakladajúci členovia s vôľou evokovať postavy talianskych trubadúrov zaradili do repertoáru aj nimi zložené texty, čím vytvorili koncept Novej starej hudby. Každý ich koncert je živým skokom do atmosféry starobylých hradov, opátstiev a iných miest, kde znela stredoveká hudba, s citlivosťou, vďaka ktorej je všetko také príjemné a aktuálne.

Ensemble Murmur Mori berie stredovekú hudbu s radosťou a energiou, tým správnym spôsobom, ako spievať o láske na prirodzených miestach starodávnej hudby bez toho, aby sa zmenila jej najprirodzenejšia koncepcia od stredoveku až po súčasnosť, približuje hudobníkov muzikológ Gérard Le Vot.

Vstup na koncert, ktorý sa uskutoční 16. októbra 2023 od 17:30 hod, v bratislavskom Františkánskom kostole, je voľný. Pre slovenských divákov ho organizujú Taliansky kultúrny inštitút a Talianske veľvyslanectvo.