Tata Bojs oslavujú 30 rokov

Na konci júna uplynulo presne 30 rokov odo dňa, kedy sa začala písať história skupiny Tata Bojs. Kapely, ktorá sa za 3 dekády existencie etablovala ako jedna z najzaujímavejších českých skupín, pre ktorú je po celý čas charakteristická snaha neustrnúť na mieste, posúvať sa vpred (a občas zámerne i späť) hudobne, koncertne i vizuálne. A presne v duchu tejto filozofie hodlajú Tatáči poňať i oslavy svojich narodenín

Okrem koncertu, ktorý sa odohral koncom júna sa môžete tešiť i na chystanú narodeninovú výstavou v DOXe, ktorej vernisáž je v pláne 29. novembra a potrvá do začiatku marca 2019.

DOX nám vyčlenil takmer polovicu svojich výstavných priestorov a tak môžeme výstavu k 30tim rokom Tata Bojs poňať naozaj veľkoryso. Bude rozdelená do 10tich časových období, ktoré pokryjú dobu predalbumovú a deväť našich albumov. Návštevníci si budú môcť výstavu prezerať buď po prúde alebo proti prúdu času. Fungovať bude tak i tak, pri čom hlavný koncept výstavy je nahliadnuť na našu 30-ročnú históriu pohľadom súčasného vizuálneho umenia. Výstava by tak snáď mala byť zábavná nielen pre skalných fanúšikov, odkrýva základnú myšlienku Cais.

Ten navyše priamo pre výstavu vytvorí celkom nové objekty a inštalácie, ktoré budú reflektovať vizuálny charakter toho ktorého obdobia. Okrem iného je v pláne spolupráca s legendárnou sklárňou Moser(!) a celý výstavný projekt by mala mapovať publikácia, ktorá bude podľa Caisových slov na pomedzí medzi katalógom a bio materiálom. Chýbať ale samozrejme nebudú ani historické artefakty a interaktívne prvky.

Chceme vytvoriť niečo ako menšiu réžiu, kde sa návštevníci budú môcť pohrať s mixážnym pultom. Urobiť vlastný mix niektorej našej pesničky a porovnať ho s tým, ktorý urobil Dušan, približuje Mardoša a dodáva: Tiež vznikne imitácia našej prvej skúšobne v suteréne na Hanspaulke. Už som to tam bol premerať. Možno do nej nainštalujeme i nejaké dobové nástroje, ak ich ešte nájdeme. Na vyskúšanie. Celkovo by sa nám páčilo, keby na výstave nebolo veľa nápisov NEDOTÝKAŤ SA. Skôr asi rozmiestnime ceduľky DOTÝKAŤ SA.

Tešiť sa môžeme aj na bohatý sprievodný program, ktorý je zatiaľ v štádiu zrodu. Už teraz je však možné prezradiť, že celú svoju jesennú koncertnú aktivitu budú Tata Bojs sústrediť práve do DOXu. V tamojšej novootvorenej sále sa odohrá niekoľko komponovaných večerov a komorných koncertov so špeciálnym programom. Na detaily si budeme musieť ešte chvíľu počkať, ale už teraz je nadmieru jasné, že to bude na jeseň v DOXe naozaj veľké a žiadny správny fanúšik Tata Bojs by si túto oslavu 30tin nemal nechať ujsť.