Tata Bojs oživia Futuretro

Tata Bojs (Autor foto: Martin Straka / Zdroj foto a textu: Supraphon)

Stalo sa dobrým zvykom, že na svoje narodeniny nás Tata Bojs prekvapia výnimočným koncertom, zaujímavou udalosťou či oznámením pripravovaných projektov. Nič sa na tom nemení ani tento rok, kedy kapela okolo Milana Caise a Mardošu zverejnila naozajstnú bombu, ktorá nemôže nechať žiadneho fanúšika chladným – v novembri a decembri tohto roku Tatáči chystajú sedem koncertov (z toho tri v Prahe), na ktorých kompletne odohrajú svoj prelomový album Futuretro, ktorý pri tejto príležitosti navyše vyjde taktiež v reedícii na 2LP.

Vinyl vlastne vychádza pri príležitosti pätnásteho výročia s drobným dvojročným sklzom. Samozrejme pri platni s takým názvom sú rôzne časové posuny v poriadku. To nie je obyčajné nestíhanie, ale súčasť konceptu, komentuje načasovanie Mardoša.

Album, ktorý je zásadným počinom nielen pre Tata Bojs, ale taktiež pre domácu hudobnú scénu ako takú, dostal kapelu v dobe svojho vydania v roku 2000 na titulné strany takmer všetkých hudobných časopisov, vyniesol im prvé dve nominácie na Ceny Akadémie populárnej hudby a okrem množstva ďalších ocenení následne taktiež titul Album desaťročia.

Dnes, sedemnásť rokov od jeho vydania (a päť rokov od vydania zberateľskej edície Futuretro Max), sa Tata Bojs k tejto prelomovej nahrávke opäť vracajú. A ako to v prípade Milana Caise, Mardošu a spol. býva, pôjde o jedinečnú, do posledných detailov dotiahnutú udalosť.

Na koncertoch by sme radi odohrali celé Futuretro a to pokiaľ možno čo najvernejšie. Teda voľba kapely Hm… ako špeciálneho hosťa celého turné nie je náhodná. Okrem Marka Doubravy, ktorý s nami odohrá komplet Futuretro, sa jeho členovia Filip Nebřenský a Viktor Ekrt objavia ako ďalší hostia a zahrajú svoje party na flaute a husliach, ktoré nám tentokrát, na prelome tisícročia, nahrali v štúdiu. A samozrejme bude hrať aj celá súčasná zostava Tata Bojs. Našich nových kamarátov nehodíme do smetí, hovorí k chystaným koncertom Mardoša.