Thom Artway prejavuje poctu Karlovi Krylovi coververziou piesne Anděl

Mladý talentovaný český spevák Thom Artway vzdáva piesňou Anděl hold Karlovi Krylovi a oslavuje tak tridsiate výročie zamatovej revolúcie. Vždy som chcel nahrať niektorú z jeho piesní. Labyrint jeho textov priťahuje moju pozornosť. Nakoniec som sa rozhodol pre pieseň Anděl, pretože si v nej každý môže nájsť svoje vlastné posolstvo, hovorí spevák.

Karel Kryl predstavuje pre Thoma Artwaya, presne tak ako pre mnoho ďalších, aj hudobnú ikonu zamatovej revolúcie a popritom si tento rok pripomíname aj 75 rokov od narodenia kultového pesničkára a 25 rokov od jeho smrti.

Pieseň Anděl vznikla v polovici šesťdesiatych rokov a vyšla v roku 1969 na albume Bratříčku, zavírej vrátka, je to teda päťdesiat rokov od jej vydania na platni. Inšpiráciou k napísaniu piesne boli Krylove potulky po okolí Teplíc, kde boli bývalé Sudety. Pohraničná oblasť symbolizovala v dobe komunizmu úplné vykorenenie viery a všetkého, čo s ňou súviselo. A práve do týchto miest zamieril aj Thom Artway v doprovode kameramana Michala Šindelářa, aby tu natočil čiernobiely videoklip s jedinečnou atmosférou.

Naživo zaznie Anděl v podaní Thoma Artwaya 17. novembra na Festivale slobody na pražskom Václavskom námestí.