Thom Artway pretrhal mraky

Thom Artway vydal tretí štúdiový a zároveň prvý česky naspievaný album Trhám mraky. Veľmi osobný a optimistický. Plný nádeje, že sa trhajú mraky, ustáva dážď a objavuje sa slnko, ktoré ženie tohto speváka a pesničkára vpred. Album obsahuje dvanásť piesní a jeden bonus, v jednej skladbe hosťuje aj oskarová Markéta Irglová a v titulnej piesni Štěpán Urban, na albume sa výrazne podieľala aj popredná česká klaviristka, speváčka a skladateľka Beata Hlavenková. Vydanie albumu sprevádza nový singel Za Staromákem.

Trhám mraky, môj tretí album je pestrofarebný. Môžete sa tešiť na akustické gitary, jemné aranžmány, ale aj na veľké synťáky. Na relatívne nahé skladby a ďalšie, výrazne vyprodukované. Verím, že pri viacerých skladbách sa poslucháči stotožnia s textami, a že im možno niektorá z nich pomôže kráčať ďalej životom, láka na úvod Thom Artway. Keď sa na oblohe začnú trhať mraky, väčšinou to znamená, že prestáva pršať a objaví sa slnko. Mraky sú v tomto prípade moje obavy a slnko nádej, ktorá ma ženie vpred, vysvetľuje názov spevák, ktorý naspieval prvé dva albumy v angličtine.

Angličtinu úplne neopúšťam. Na koncertoch spievam stále napoly anglicky a určite ešte niekedy nahrám aj anglickú skladbu, dodáva a vysvetľuje dôvody pre rozhodnutie, nahrať nový album po česky: Sú to asi štyri roky dozadu, kedy som sa začal zbavovať jednej z mojich najväčších obáv – strachu v vlastného jazyka. V angličtine to bolo pre mňa jednoduchšie a v češtine som sa proste necítil. Ešte pred piatimi rokmi by som povedal, že spievať po česky nikdy nebudem. Niečo veľkého sa však vo mne pohlo a ja som sa pomaly začal tohto strachu zbavovať. A čeština ma baví s každou novou piesňou viac a viac.

Na optimistickej nálade celého albumu sa veľmi odráža aj skutočnosť, že sa spevák stal otcom. Jedna pieseň mala dokonca pracovný názov Damián. Teraz sa volá Zavolej a napísal som ju pre svojho syna Damiána, spomína spevák na jeden zo singlov, ku ktorému je videoklip poskladaný z novo objavených záberov spevákovho detstva. Celkovo na nahrávke prevažuje veselá a optimistická nálada a tematika. A je to tak z deväťdesiatich percent. Aj skladba, ktorá bude pre fanúšikov najviac emotívna a citová, je vo výsledku plná nádeje. Ide o skladbu Chrám, ktorú som napísal pri spomienkach na svojho zosnulého otca. Proste mám teraz radostné obdobie. Album najlepšie vystihujú slová nádej a úsmev na tvári, hovorí Thom Artway.

Silvia Turnerová