Tiene speváčky Julie Nox

Mladá slovenská speváčka Julie Nox predstavuje debutovú pieseň Tiene. Silná prvotina je vyjadrením nekonečnej potreby byť sám sebou a naplno prežiť svoj potenciál. Upbeat melódia do zdanlivo melancholicky ladenej témy získala aj autentický vizuál v podobe vodnej plochy ako metafory na očistu od sociálnych nánosov a scenérie lesa, ktorý je vyobrazením neskrotnej divokosti duše.

Po rokoch zamýšľania sa nad otázkou ako je možné v tomto svete byť sám sebou, prichádza speváčka v úvode skladby k poznaniu, že podstata je niečo, čo už má a vždy mala, len to v sebe potláčala kvôli rôznym sociálnym tlakom. V piesni vyjadrujem, že už viac odmietam plniť štandardizované požiadavky okolia, učiteľov, na oko priateľov a zasväcujem svoj život hľadaniu samej seba. A keďže je to meniaci sa a rastúci cieľ, nečakám, že tam niekedy prídem, ale plánujem sa o to pokúsiť každý jeden deň, s úsmevom hovorí Julie Nox o zlome, ktorý nastal po dlhých rokoch, než uverila tomu, že aj ona môže tvoriť, spievať a písať skladby.

Ďalej v piesni hovorím o momentoch, kde sa tá naša pravá tvár prejaví, niekedy je to v návale hnevu, radosti, lásky, prekvapenia alebo len tak v predstavách v dennom snení v tých malých momentoch, keď nerozmýšľame o tom, čo si o nás niekto bude myslieť alebo čo povie, prezrádza speváčka kľúčové súvislosti skladby a ďalej pokračuje: A myšlienku ukončujem vyjadrením duše, že si môžeme namýšľať mnoho dôvodov, prečo je lepšie sa neprejaviť, nepovedať, neukázať pravú tvár, ale tieto dôvody pramenia v strachoch, ktoré nám zatieňujú jasný zrak. Preto viac nevidíme, čo sa v duši naozaj skrýva.

S piesňou prichádza posolstvo zanechania stopy vo svete, ktoré je možné, len ak dovolíme byť sami sebou, aj keby to stálo obmedzenie kontaktu s ľuďmi, ktorí to neakceptujú či nevedia pochopiť, prípadne im len vlastný strach nedovolí vidieť iných ľudí v plnej kráse a prijatí. Tak sa máme ponoriť do flow a skúšať, aké to je, keď sme sami sebou. Refrén je výzva, že máme seba, a to je to, čo potrebujeme ochraňovať pred normami a rôznymi očakávaniami ostatných ľudí. Lebo ten dar, ktorý má každý z nás v sebe, je neopakovateľný a neprenosný. Ak sa rozhodneme ho utlačiť, svet príde o našu pridanú hodnotu, lebo nikto iný to nedokáže zreplikovať. Preto je dôležité sa o to pokúšať, dodáva Julie Nox.

Po prediskutovaní významu skladby s Ľubošom Vasilkom zo Suove získal debut videoklip plný metaforického vyobrazenia myšlienky piesne. Sociálne nánosy prechádzajú očistou vodnej plochy a les necháva vyznieť neskrotnú divokú dušu v tieni speváčky. Skladba bude súčasťou EP, na ktorom sa aktuálne pracuje a zároveň dotvorí celok hĺbavých tém. Julie Nox hudbou pomenováva nahlas aj smutnejšiu realitu, ktorá sa dotýka ľudí a zároveň hudbu vníma ako formu, ktorá má byť nápomocná.