Tomáš Klus želá naživo Dobré ráno

Spomínam si, aj po rokoch celkom presne, na usmiateho chlapca s gitarou, ktorý sa znenazdajky zjavil na hudobnej scéne a razom začalo byť slnečno. Imponovalo mi na ňom, že si pesničky skladá sám, že sa dokáže hrať so slovami a vytvárať slovné zvraty, ktoré pobavia, ale majú i jasné posolstvo. Nadchlo ma tiež, ako si rodák z Třinca ide cieľavedome za svojim snom a svoj boj s veľkým svetom hudobného biznisu zvláda na výbornú.

Výsledkom je po rokoch niekoľko skvelých albumov, kolekcia výborných piesní a osobnosť, ktorá sa z Tomáša Klusa vykreovala. Z chlapca s gitarou sa stala ikona (i keď si myslím, že toto označenie neznáša), ktorá má dosť jasné predstavy a riadne silné slovo, ktorým dokáže strhnúť davy fanúšikov. A keď Tomáš Klus niečo povie, respektíve zaspieva, jeho fanúšikovia sa s tým hravo stotožnia. A nie je to iba o ikonickom nadbiehaniu svojmu idolu, ale hlavne o tom, že všetko v Klusovej tvorbe a jeho umeleckom živote dáva zmysel.

Takže keď sa jedného pekného dňa interpret rozhodol, že si dá ročnú pauza, fanúšikovia uznanlivo pokývali hlavami a trpezlivo čakali. Oplatilo sa. Ich spevák totiž disponuje ešte jednou devízou a tou je fakt, že sa pred fanúšikmi na nič nehrá, je voči nim otvorený a je im vďačný, uvedomujúc si, že bez nich by nebol nič. Dokázal to ostatne aj na dvoch minuloročných autogramiádach v Bratislave, kde bez reptania dlhý čas podpisoval všetko, čo mu prišlo pod ruku a fotil sa s úsmevom na tvári s každým, kto ho o to požiadal.

Momentálne sa Tomáš Klus vrátil s ďalšou porciou odmeny pre všetkých, ktorí na neho vytrvalo čakali. A oplatilo sa. Na sklonku minulého roka sa Klus vrátil na koncertné pódiá a predstavil nový singel. Koncertov bolo poskromne a boli skôr avízom na nadchádzajúce tohtoročné jarné turné. Nečudo, že boli okamžite vypredané, v niekoľkých mestách sa koncerty pridávali. A singel Dobré ráno? Zarezonoval okamžite. V chytľavej piesni totiž spevák absolútne presne pomenoval spoločenský stav, ktorý, dovolím si tvrdiť, prevláda na oboch stranách rieky Moravy. Stotožniť sa s piesňou, v ktorej Klus spieva o tom, akí sme od rána všetci nasr… dení a už nemáme chuť s tým niečo robiť, podanou navyše humorom Klusovi vlastným, nebolo vôbec ťažké.

Na jar tohto roku potešil Klus fanúšikov opäť, keď im naservíroval dvojdiskový záznam zostrihaný z jesenných koncertov šnúry Recyklus Tour nazvaný (ako inak) slovnou hračkou Živ je. A hoci mám koncertné záznamy veľmi rád, no hoci ich radšej prijímam vo vizuálnej podobe, Klusov koncertný záznam je naozaj zážitok. Keď to zoberiem odzadu, tak najlepšou vizitkou kvality na tomto zázname je spokojnosť publika, ktorá je pri počúvaní zjavná. A bodaj by nie. Polovicu koncertného setlistu zostavili práve fanúšikovia, sám spevák ho dopĺňal o ďalšie piesne až následne.

Vznikla tak dokonalá symbióza chceného a rešpektovaného, i keď v prípade tvorby Tomáša Kluasa by sa iba ťažko hľadali kúsky, ktoré by ste na jeho koncerte nechceli počuť naživo. Klus je navyše výborný zabávač a fakt, že on, jeho Cílová skupina a fanúšikovia plávajú na rovnakých vlnách je zjavný aj na týchto dvoch diskoch. Piesne sú sporadicky poprekladané spevákovými zážitkami a skúsenosťami (hovoreným slovom), o ktoré sa s publikom rád podelí, a je skvelé, že si pri ich rozprávaní dokáže urobiť srandu i sám zo seba.

Viac, než stominútový záznam prináša zostavu piesní, ktoré si jednoducho budete s Klusom pospevovať. Tá atmosféra vás pri počúvaní strhne a radi tomu podľahnete. Medzi osvedčené skladby zaradil spevák i iných svojich pesničkových favoritov a pridal i naživo interpretovaný nový singel Dobré ráno, ktorý je však na úplný záver prilepený k albumu i v štúdiovej podobe. Veľkým plusom je fakt, že nahrávka je skvelá i po technickej stránke, čo ani v roku 2017 nebýva pri živých nahrávkach samozrejmosťou. Ďalším darčekom sú namiesto bookletu priložené pohľadnice vyrobené z recyklovaného papiera.

Tomáš Klus sa po ročnej prestávke pripomenul skvelou koncertnou nahrávkou a u svojich fanúšikov tak celkom prirodzene začal živiť nádej, že nastal čas na tvorenie nových piesní a že sa možno čoskoro dočkáme aj nových piesní. Nebude to zajtra ani pozajtra, pretože perfekcionista, akým je Tomáš Klus si dá nepochybne záležať na tom, aby to bolo dokonalé. Avšak dvojdiskový záznam Živ je je dostatočne veľkou porciou na prekonanie hladu po nových nahrávkach Tomáša Klusa, ktoré nepochybne prídu.

Pavol Božík
80%

Tracklist albumu Živ je:
CD 1
Tamaře
JdeVoZem
Sibyla
Ty jsi Tomáš Klus
Noe
17B
Napojen
Až…
Dobré ráno
Poprvé
Amores Perros
Zmrzlým
HarmoNico
Nezapomínej

CD 2 
Nina
Anat
Přeju Ti
Do nebe
Žabí král
Marie
Chybíš mi
Jsem
Pocity
Koudelce
Dobré ráno (Bonus Track)

Vydavateľstvo: Tomáš Klus (v distribúcii vydavateľstva Supraphon)
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 64 minút (CD1) / 49 minút (CD2)
Počet piesní: 14 (CD1) / 11 (CD2)